Alates 1. juulist hakkab kaupmeestele kehtima müügimaks, mis sisuliselt tähendab käibemaksu tõusu ühe protsendipunkti võrraTallinnas tegutsevatele ettevõtetele.
VIDEO: Sotsiaaldemokraat Jüri Pihl kirjutas enne valimisi sotside valimisajakirjas: „Tallinna ettevõtluskeskkond vajab kindlasti parandamist, et meelitada siia vajalikke uusi investeeringuid, mis omakorda looks uusi töökohti. On selge, et investeeringud ei kipu tulema riiki, mille maksupoliitika on tõmblev ja ebastabiilne, nagu viimasel ajal Eestis." Videos kommenteerib Pihl juulis kavandatavat kaupmeestele mõeldud müügimaksu tõusu ühe protsendi võrra, et eelarvesse lisatulusid tuua.
Linnapea Edgar Savisaar nimetas seda luksuskaupade maksuks. Eranditult võidakse käibemaksu tõusust vabastada söögi-, ravimi-, ja lastekaupade müüjaid.
Äripäev küsis Savisaarelt, miks peavad ettevõtjad hakkama kauplemise eest linnale ühe protsendi võrra veel peale maksma, kuigi koalitsioonileppes sotsidega oli kirjas, et ettevõtjaid toetatakse madalate üürihindadega ja soodustatakse firmadel uute töökohtade loomist. Savisaar vastas, et ettevõtja huvides on eelkõige tasakaalus linnaeelarve. Savisaare sõnul on Tallinna linna eelarve erinevalt riigieelarvest tasakaalus. Müügimaksust peaks järgmisel aastal linna kassasse laekuma 150 miljonit krooni.
Veelgi plaanib Tallinn saada lisatulu paadimaksult (10 miljonit krooni), Tallinna Vee ja tööstusparkide dividendidest (120 miljonit krooni), ühistranspordi piletitulust (28 miljonit krooni) ja üürihinnatõusust (kuni 20%) ja sotsiaalmajutusüksuste kohatasu tõusust. Neilt viimastelt peaks laekuma linnakassasse lisaks 3,6 miljonit krooni.
Tallinna linn jätkab linna abipaketi elluviimist kavandatud mahus ja lasteaedade kulud hoitakse 2009. aasta tasemel. Samuti tõstetakse pensionärid pensionitoetust 1200 kroonini, millele saavad eakad järele minna oma sünnikuul.
Esimest korda luuakse eelarvesse stabiliseerimisreserv, milleks on 105 miljonit krooni. Savisaare sõnul kaetakse sellega kulud, kui peaks eurole üleminek toimuma ülejärgmise aasta jaanuaris või kõiki makse ei laeku linnakassasse plaanitud mahus.
Seotud lood
Kuigi lärmi lüüakse Tallinna müügimaksu ümber, rakendavad kohalikku maksu paljud Eesti omavalitsused, näiteks küsib Narva linn tasu kõikide füüsilistele või juriidilistele isikutele kuuluvate rohkem kui kolme kuu vanuste koerte eest, kirjutas Maaleht.
Tallinna linnapea Edgar Savisaar märkis täna järgmise aasta eelarve tutvustamisel, et Tallinna tulud on vähenenud 1,5 miljardi krooni võrra.
Tallinna üheks priorideeks järgmisel aastal on abipaketi elluviimine ettenähtud mahus, mis muu hulgas sisaldab pensionilisa tõstmist 1000 kroonilt 1200 kroonile.
Ettevõtja Oleg Grossi sõnul hakkavad müügimaksu kehtestamise tõttu Tallinnas kaupmehed hinda kergitama.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.