Tööandjate Keskliit otsustas täna pöörduda valitsuse ja riigikogu poole ettepanekuga algatada seadusemuudatus, millega tühistatakse kohalike maksude seaduses ette nähtud müügimaksu kehtestamise võimalus.
Müügimaksu näol on eriti käesolevas majanduskeskkonnas tegemist erakordselt koormava maksuliigiga, mida Tallinna linn on otsustanud kehtestada lisaks kõigele veel valikulisel printsiibil, teatasid tööandjad.
Kuna sisuliselt on müügimaksu näol tegemist ettevõtete käibele kehtestatava maksuliigiga, on see maksundusekspertide hinnangul vastuolus Euroopa Liidu õigusega, mis kehtestab liikmesriikidele ühtsed käibemaksu arvestuse põhimõtted. Kohalikul tasandil kehtestatav müügimaks rikub neid põhimõtteid ja on ka administreerimise mõistes väga kulukas, väidavad tööandjad.
Keskliidu teate kohaselt peaks Tallinn, selle asemel, et koormata ettevõtjaid ebaseaduslike maksudega, keskenduma sarnaselt erasektorile tegevuskulude vähendamisele. Uute maksude kehtestamine pärsib ettevõtlust ja süvendab majanduskriisi.
Tööandjate keskliit teeb valitsusele ühtlasi ettepaneku algatada kiiremas korras haldusreform, kus tulenevalt paljudes omavalitsustes ilmnenud kriisiilmingutest määratletakse kohalike omavalitsuste uus haldusjaotus, juhtimistasandid- ja põhimõtted, kohustused kohalike teenuste osutamiseks ja tuluallikad.
Tööandjate keskliit esindab 1500 ettevõtte huve, kes annavad tööd u 150 000 erasektori töövõtjale.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi hinnangul ei tohi Tallinn uuel aastal laenu võtta, sest seadus ei luba. Müügimaksu nimetas minister aga kättemaksuks ning ametnike luksusliku elu jätkamise maksuks.
Müügimaksu kehtestamine on võimalik vaid suurte kaubagruppide põhiselt, mistõttu Tallinnas planeeritav maks tekitab sotsiaalset ebavõrdsust, märkis kaupmeeste liidu juht Marika Merilai.
Tallinna plaan kehtestada üheprotsendiline müügimaks näitab, et pealinn on elanud üle jõu, leiab Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.