Eesti on liiga väike, et siin mingeid kartelle tekkida võiks, kartell pole Eestis probleem. Need sõnad ütles kaubandus-tööstuskoja juht Toomas Luman aastapäevad tagasi.
Kartell ei olegi meil probleem. Avalikkuses on ülal hulk kahtlusi mitmes vallas keelatud kokkulepete kohta, näiteks või kütusefirmade üheaegsed hinnakergitamised või -langetamised. Üks asi on muidugi kahtlused, teine faktid. Probleem ongi hoopis kartellikokkuleppele jälile saamine ja selle tõendamine ning kohtulahendini viimine.
Hea, et väikses Eestis see vahel siiski õnnestub. Kohtusse on jõudnud kartellisüüdistus ASi Liviko, eesotsas Janek Kalviga, ja Forgola Grupi vastu. Selles kriminaalasjas sai süüdistuse ka Offex Grupi endine juht Igor Zavizion (kuulus Remedia omanikeringi).
Samas on kahju, et meil sellist pettuse "kõrgpilotaaži" ette tuleb. Eriti, kui neis süüdistavad ettevõtted on omanikusuhete kaudu seotud tuntud ja lugupeetud ärimeestega. Liviko Äripäeva 2009. aasta ärimeheks valitud Jüri Käoga.
Veel enam on toimetusel kahju, et meil on traditsiooniks kujunenud teha ka väga halva mängu juures head nägu. Liviko omanikud olid teadlikud süüdistusest ettevõtte ja selle juhi vastu kohe, kui see esitati - detsembri algul. Janek Kalvi on siiani ettevõtte juhi ametis. Hea tava on toimetuse meelest see, kui juht, kellele langeb kahtlusevari inetus teos, paneb ise ameti maha.
Kui omanikud kõrvaldavad juhi tema kohustuste täitmisest kas või ajutiselt - kuni kohtuotsuseni, siis oleks seegi viisakas käitumine, näitaks lugupidamist ühiskonna vastu.
Ent Eestis eelistatakse vaikida, kuni see vähegi võimalik on, sest avalikuks tulek heidab halba varju kõigile skandaali segatuile ning kannatab ettevõtte maine. See aga võib masu tingimustes tähendada koostöö lõppu tuntud ja endast lugu pidava partneriga.
Liviko omanikud võitsid mahavaikimisega kuu aega, et edasist taktikat välja mõelda. Liviko omanikud väidavad, et usaldavad Kalvit ning kartellisüüdistus ei saa olla tõsi. Ka Kalvi eitab osalust keelatud kokkuleppes.
See, kui suure ettevõtte juht müüb firma hea nime maha "pooliku" hinnaga, on tõesti pigem painajalik unenägu, millest tahaks kiiresti ärgata. Kuid süüdistus on esitatud. Viimane sõna on kohtul.
Ikka leidub neid, kes üritavad teiste turuosaliste kulul rohkem teenida. Seepärast on ka karistused kartellilepete eest karmid - ettevõtetele kuni 250miljoniline rahatrahv, füüsilise isiku võib kuni kolmeks aastaks vangi panna. Mujal on need veel rängemad, näiteks mõistis kohus Soome asfaldikartellile (seitsme ettevõtte seas ka Lemminkäinen) 1,29 miljardit krooni trahvi. Muidugi on teol ja teol vahe, aga kartell jääb kartelliks - meie majanduse alus on vaba konkurents, kartell tapab konkurentsi. Seepärast on võitlus kartellidega eriti oluline.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Detsembri alguses sai AS Liviko eesotsas Janek Kalviga ja Forgola Grupp (endine Offex) süüdistuse kartellikokkuleppe sõlmimises. Kohtusse jõudnud kriminaalasjas sai veel süüdistuse ka Offex Grupi endine juht Igor Zavision ja veel üks isik.
Riigiprokuratuuri kinnitusel sõlmis Liviko juht Janek Kalvi konkurendiga kartellileppe, et 0,5-liitrise viinapudeli hinnas kokku leppida. Liviko suuromaniku ja suurtööstur Jüri Käo sõnul ei ole tal vähimatki põhjust Kalvi süütuses kahelda: "Janek on väga aus ja korrektne mees!"
Riigiprokurör Piret Paukštys ütles Äripäevale, et kartellileppe järgi pidi Liviko ja Forgola Groupi toodetud ja imporditud 0,5liitrine viinapudel maksma jaemüügis minimaalselt 59.90 krooni.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?