Agentuuri Bloomberg korraldatud küsitlus investorite ja analüütikute seas näitab, et lõviosa USA investoritest peab president Barack Obamat ärivaenulikuks.
77% vastanuist leidis, et Obama on liiga ärivaenulik ning viiest neli kõhkles või ei uskunud, et Obama suudab finantskriisiga toime tulla.
„Investorid ei tunne ennam, et võivad riskides oma instinkte usaldada,“ ütles küsitlusele vastanud maaklerfirma juht David Young. Young tõi negatiivsena välja Obama püüde piirata boonuseid ja palku, maksustada rikkad kõrgema maksuga ning seada tervishoiureform tähtsamaks uute töökohtade loomisest.
Wells Fargo Securities analüütik Carlos Vadillo heitis Obamale ette pankadega pidevat sõjajalal olekut, kasutades sõnu nagu täissöönud kõutsid ärimudeli kirjelduseks, mis hoiab üleval suurt osa Ameerikast.
Väljaspool USAd on Obama hinded kõrgemad. Euroopa investoritest ja analüütikutest usub 55%, et Obama tuleb finantskriisiga toime. Aasias usub sama 38%.
Aasta pärast ametisse asumist on Obama silmitsi 10%se tööpuudusega ning riigieelarve defitsiit paisus mullu 1,4 triljonile dollarile. Vastuseks on Obama välja pakkunud 50 suure panga maksustamise idee ning kava pankade riskivõtmise ja suuruse piiramiseks.
Madalalt hindavad investorid ka Obama tiimi liikmeid – rahandusministri Tim Geithneriga pole rahul 63% USA investoritest ning nõunik Lawrence Summersiga 67%. Kõrgelt hinnatakse aga USA Föderaalreservi juhti Ben Bernanket, kellele annavad hea hinnangu 68% vastanuist.
Euroopa keskpanga juhi Jean-Claude Trichet’ tegevust hindavad positiivselt 45% USA investoritest ning 78% Euroopa investoritest. Hiina keskpanga juhti Zhou Xiaochuani hindavad positiivselt vaid 39% Euroopa ja USA investoritest.
Küsitlus viidi läbi 19. jaanuaril. Küsitleti kokku 873 investorit ja analüütikut üle maailma.
Seotud lood
Täna annab USA presidendiks valitud Barack
Obama ametlikult teada on meeskonna liikmed, kelle esmaseks ülesandeks on
lootsida USA Kongressist läbi rida eelnõusid, mis suurendavad majanduses riigi
rolli määral, mida pole nähtud suurest depressioonist saadik.
USA eelarvedefitsiit ulatub praeguse seisuga müstilise 1,4 triljoni dollarini. Esmaspäeval esitab USA president Barack Obama uue riigieelarve kava, mille üheks suureks eesmärgiks on riigis vohavat töötust taltsutada, vahendavad New York Times ja Dagens Industri.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?