Uute töökohtade loomine on USA valitsuse jaoks praegu teema number üks, ütles president Barack Obama Eesti aja järgi kolmapäeva öösel oma ametiaja esimeses programmkõnes olukorrast riigis, kus ta lubas jõuliselt jätkata ka finants- ja tervishoiusüsteemi reforme.
President nentis, et lubatud muutused pole toimunud nii kiiresti kui loodeti. „Kuid me ai anna alla. Mina ei anna alla,“ ütles Obama.
Paljude probleemide lahendus sõltub majanduse käekäekäigust. President kaitses oma kõnes nii ebapopulaarset pankade päästmise otsust kui kulukat riigiabi majanduse stimuleerimiseks, tänu millele on päästetud ja juurde loodud miljoneid töökohti.
„Tänu rakendatud abinõudele on umbes kahel miljonil ameeriklasel, kes muidu olnuks töötud, täna töökoht,“ ütles Obama, loetledes töökohti ehituses, puhta energia sektoris ning hariduses. Aasta lõpuks lisandub sellele numbrile veel poolteist miljonit.
Obama rõhutas, et makse pole päästepaketi rahastamiseks tõstetud. „Lubage ma kordan: me alandasime makse. Me oleme makse kärpinud 95%-l töötavatel peredel,“ ütles Obama. „Ja tulumaksu pole me tõstnud mitte kellelgi isegi mitte sendi võrra. Isegi mitte ühe sendi võrra,“ ütles Obama.
Majanduse tõeline mootor on aga eraettevõtlus ja eelkõige väikefirmad, valitsuse roll on luua ettevõtluseks soodsad tingimused. Nii pakkus Obama välja eraldada 30 miljonit dollarit Wall Streeti pankadelt tagasi saadud abirahast väikefirmade laenuprobleemide leevendamiseks, kuna pankadest on neil suurfirmadega võrreldes raskem rahastamist saada. Samuti lubab Obama maksusoodustusi firmadele, kes palkavad uut tööjõudu ja tõstavad palku. President tegi ettepaneku vabastada väikefirmade investeeringud kapitalitulu maksust ning ergutada nii suuri kui väikefirmasid maksusoodustuste abil investeerima uutesse tootmisvõimsustesse.
Hõivet aitavad Obama sõnul tõsta ka investeeringud suurtesse infrastruktuuriprojektidesse ning puhta energia sektorisse, mida samuti tuleks maksusoodustustega tagant ergutada. Tagumine aeg on aga Obama sõnul kaotada maksusoodustused firmadele, mis viivad USA töökohad riigist välja. Selle asemel tuleb maksusoodustusi anda firmadele, kes loovad töökohti USAs, ütles Obama.
Need meetmed ei korva siiski seitsme miljoni töökoha kadumist USA majanduses viimase kahe aasta jooksul, nentis Obama. Tööpuuduse vähenemisele saab viia vaid kindla vundamendi rajamine pikaajalisele majanduskasvule, ütles Obama, hoiatades, et USA majanduse kasvu pidurdavate probleemide lahendamist edasi lükata enam ei või. Riigid nagu Hiina ja India ei seisa paigal. „Ma ei aktsepteeri USA jaoks teist kohta,“ ütles Obama.
Koht, kust alustada, on finantssektori reform. Obama rõhutas, et eesmärk pole pankureid karistada, vaid kaitsta riigi majandust vastutustundetu käitumise eest, mis selle peaaegu kraavi ajas. „Me ei saa lubada, et rahandusasutused, ka need, mis hoiuseid vastu võtavad, võtavad riske, mis seavad ohtu kogu riigi majanduse,“ ütles Obama ja manitses seadusandjaid mitte laskma end lobistidest ära rääkida. „Kui eelnõu, mis lõpuks minu laule jõuab, ei kujuta endast tegelikku reformi, siis saadan ma selle tagasi,“ ütles Obama.
Tuleviku kasvu jaoks on oluline panustada innovatsioonile, puhtale enrgiale ja haridusele. Samuti peab USA Obama sõnul rohkem oma kaupu eksportima – järgmise viie aasta jooksul peaksid mahud kahekordistuma, see looks USAs juurde kaks miljonit töökohta. President pakkus välja uue riikliku algatuse, mis aitab farmeritel ja väikefirmadel oma toodangut eksportida.
„Meil tuleb agressiivselt otsida uusi turge,“ ütles Obama, nimetades ära ka WTO Doha vabakaubanduskõneluste eduka lõpetamise tähtsuse.
President ei saanud mööda vaadata ka Ameerika tohutu võlakoorma teemast. Obama märkis, et tohutu võlakoorma päris ta juba eelkäijalt, kuid et kriisi leevendamiseks kasutatud hiigelsummad on läinud asja ette. Kuid võlga tuleb hakata tagasi maksma.
„Ma pakun välja konkreetsed meetmed selle triljoni dollari tagasimaksmiseks, mis kulus mullu majanduse päästmiseks,“ ütles Obama ning pani ette riiklikud kulutused kolmeks aastaks külmutada ning eelarve rida realt läbi vaadata, et kõik vähem olulised kulutusid välja rookida.
„Nagu iga perekond, kus raha napib, otsustame me oma võimaluste piires kuhu tuleb investeerida ja millest on võimalik loobuda. Ja kui mul tuleb seda distsipliini vetoga kehtestada, siis ma seda ka teen,“ ütles Obama.
„Kui me ei astu otsustavaid samme defitsiidi vähendamiseks, kahjustab see meie turge, tõstab laenuraha hinda ning õõnestab meie majanduse toibumist, millel oleks veel negatiivsem mõju töökohtade kasvule ja perede sissetulekutele,“ pareeris Obama väiteid, et praegu pole õige aeg püksirihma pingutada.
Obama manitses opositsiooni käituma riigimehelikult ning mitte blokeerima iga eelnõu üksnes sellepärast, et see on nende võimuses. „Just selline poliitika ei lase kummalgi parteil aidata Ameerika rahvast,“ ütles Obama. „Kõigele ei ütlemine võib olla hea taktika lühiajalises perspektiivis, aga riiki nii edasi ei vii,“ ütles Obama.
Seotud lood
USA eelarvedefitsiit ulatub praeguse seisuga müstilise 1,4 triljoni dollarini. Esmaspäeval esitab USA president Barack Obama uue riigieelarve kava, mille üheks suureks eesmärgiks on riigis vohavat töötust taltsutada, vahendavad New York Times ja Dagens Industri.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.