Advokaadibüroo Glikman & Partnerid advokaat Paul Keres leiab, et õiguskantsler ei andnud müügimaksu avalduse menetlusse võtmata jätmisega hinnangut maksule, vaid leidis, et õiguskaitse on efektiivsem teises menetluses.
Keres plaanis veel eelmisel nädal müügimaksu vastu teha avalduse õiguskantslerile toetamaks varem maksumaksjate ja kaupmeeste liidu poolt Indrek Tederile saadetud avaldusi, milles taotleti Tallinna müügimaksu määruse põhiseadusele vastavuse kontrollimist. "Mul oli tõesti kavas hea õigusloome tava puudutavas osas teha toetav avaldus, ent enne jõudis õiguskantsler asja ära otsustada. Vaadates õiguskantsleri põhjendusi, ei oleks see ilmselt palju muutnud," ütles ta.
Õiguskantsler teatas eile maksumaksjate liidule ja kaupmeeste liidule, et ei menetle nende poolt esitatud avaldust. Teder leidis, et müügimaksu määruse jõustumisel on maksumaksjal efektiivsem oma õigusi kaitsta individuaalse vaidluse lahendamise käigus kohtumenetluses.
"Õiguskindluse põhimõtte rikkumist on võimalik tõhusamalt kontrollida konkreetse üksikjuhtumi pinnalt," märkis Teder oma vastuses.
"Õiguskantslerile ei saa midagi ette heita. Ilmselt on tema hinnangul müügimaksu õiguspärasuse või -vastasuse tuvastamiseks vajalik terviklik Eesti õigusruumis kehtivate õigusnormide vastavuse kontroll, mitte üksnes määruse vastavus põhiseadusele. Õiguskantsler ei ole sellega andnud sisulist hinnangut maksule, vaid lihtsalt leidnud, et õiguskaitse on efektiivsem teises menetluses. Õige on see, et Euroopa Liidu õiguse osas õiguskantsler arvamust anda ei saa," rääkis Keres.
Kerese sõnul ei ole õiguskantsleri hinnang, et ilmselt on maksumaksjal kohtus võimalik oma õigusi efektiivsemalt kaitsta samuti ebaõige. "Minu seisukoht, et praegu on efektiivsem õiguskaitse võimalik õiguskantsleri juures, põhines sellel, et enne määruse rakendamist ei ole ettevõtjal võimalik selle õiguspärasust halduskohtus vaidlustada. See protsessuaalne väljund tekib siis, kui Tallinn hakkab maksu sisse nõudma. Kaebuses saaks taotleda maksumääruse asjakohase normi kohaldamata jätmist selle vastuolu tõttu põhiseadusega või Euroopa Liidu õigusega. Aga kui kaebusi hakataksegi esitama, siis sellisel juhul tuleb Tallinna Halduskohtule ilmselt väga palju tööd juurde," selgitas advokaat.
Keres saatis veebruari algul Tallinnale küsimuse, kas energia- ja vedelkütusemüüjate suhtes müügimaks kehtib, vastus pidi laekuma 30 päevaga. Kui seda ei tulnud, teatas linn advokaadi pärimise peale, et tegu on keeruka küsimusega, ja pikendas vastamise tähtaega 1. aprillini.
"Minule tundub, et nad ei ole endale asja palju selgemaks teinud. Ootan siiani vastust oma selgitustaotlusele," ütles advokaat.
Seotud lood
Ettevõtjad astuvad üha jõulisemaid samme Tallinna müügimaksu vastu, sest endiselt on segane, kes ja mille pealt peab seda maksma, lisaks on maksu kogumine võrreldes oodatud tuluga liiga kulukas.
Õiguskantsler Indrek Teder teatas, et ei asu müügimaksu menetlema. Maksumaksjate liidu juhi Lasse Lehise sõnul on liidu järgmine käik arvatavasti kaebus Euroopa Komisjonile.
Leiame endiselt, et müügimaksu määrus ei vasta olulises osas õigusselgusele ja õiguskindlusele, mistõttu tuleks määrus juba enne rakendamist tühistada, sõnas Eesti kaupmeeste liidu juht Marika Merilai.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”