Riiklike monopolide kriisiaja edukus näitab, et kusagil mujal on töö tegemata jäänud, ütles ASi Eesti Posti nõukogu liige, ettevõtja Reet Roos.
"See on huvitav tendents, et just kriisiaastal on just monopolid ja avalikku raha kasutavad haiglad suutnud end Eesti kõige edukamate ettevõtete sekka tõusta. Siiski ei saa kõiki siin ühe puuga lüüa, sest Eesti Post näiteks on teinud valusaid ja vajalikke otsuseid lahtudes kokku kuivavast turust, millele lisandus kriis. Samas monopolide üliedukus on märk tegemata tööst," sõnas ta.
Roosi kinnitusel võimaldas postimonopolil saavutada suurepärase edetabelikoha see, et heal ajal ei võetud "lõputule" kasvule põhinedes liigseid riske, vaid panustati pikemale arengule ja väga säästlikult.
"Eesti Post oma valdkonnas ei saa loota kestvale kasvule, vaid pigem vastupidi. Riigiettevõtete puhul on plussiks kindel ja paigas eelarve. Eesti Posti puhul me seda ka kärpisime," rääkis ta.
"Kui aga rääkida sihtasutustest, kes avaliku raha kasutavad, siis nad võivad küll kehval aastal tabeli tippudesse jõuda, sest konkurents on häiritud, kuid teisest küljest toob see kaasa innovatsiooni aegluse ja uue tõusu ajal pole võimalik nii kiiresti kõiki võimalusi kasutada," arutles Roos.
Samas arvas ta, et konkurents tiheneb veelgi ja kriis ei ole sugugi läbi. "Kui vaadata, mis meetmetega maailmas kriisi vastu võideldakse, siis pigem on oodata uusi suuremaid muutusi kogu majanduses. Küsimus on ainult, millal need saabuvad. Vahepeal aga seljatavad konkurentsis karastanud eraettevõtjad muidugi riigiettevõtteid," oletas ettevõtja.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pankade kinnitusel on võlakaitseseaduse vastuvõtmine tervitatav. Oluline täiendus oli see, et enne võlgade ümberkujundamise kava kohtusse esitamist peab võlgnik püüdma saavutada võla ümberkujundamine kohtuväliselt, märkis SEB panga juht Riho Unt.
Eesti edukamate ettevõtete edetabeli uusi tulijaid masu ei mõjutanud, vilja kandsid tugev eksport ja aastatagused otsused. Järgmisteks aastateks ootavad kasvu nii Tallegg kui ka Graanul Invest.
AS Riigimetsa Majandamise Keskuse nõukogu liige, ärimees Toomas Tõniste usub, et riigifirmade edu taga peitub nende alalhoidlik majandamine: kohe ja kiiresti ei soovitud rikkaks saada.
ASi Eesti Energia nõukogu esimehe, NG Investeeringute ühe omaniku Jüri Käo meelest sõltub edukus – ja seda eriti kriisi tingimustes – ettevõtte juhtimiskvaliteedist.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.