Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektori Mart Raudsaare sõnul on Eestis uuriva ajakirjanduse tase hea, kuid puuduseks on kompromiss kiiruse ja põhjalikkuse vahel.
„Omaette küsimus on see, kuidas me defineerima uurivat ajakirjandust. Kust hetkest tavaline ajakirjandus muutub uurivaks ajakirjanduseks,“ lausus Raudsaar.
Raudsaare sõnul võib see piir olla erinev. „Igal aastal saadetakse selliseid lugusid, mis jäävad vahepealsesse tsooni. Nad on väga hea ajakirjanduse näitajad, aga võib-olla uuriva ajakirjanduse klassis mitte nii tugevat konkurentsi pakkuvad lood,“ rääkis Raudsaar Bonnieri preemia nominentidest.
Ta täpsustas, et Bonnieri kategooria lood kuuluvad sellisesse klassi, kus tõstetakse üles väga tõsiseid küsimusi ning uuritakse ühiskondlikku mõju. "Kui me sellest räägime, siis Eesti ajakirjandusel ei ole põhjust häbeneda. Konkurss oli küllaltki tugev, aga ilmselt 100% kõiki lugusid, mis võiksid kandideerida Bonnieri preemiale, ei ole kindlasti esitatud," lausus Raudsaar.
Tema arvates on klassikalise Bonnieri loo latt endiselt päris kõrgel. "Uuriva ajakirjanduse puuduseks jäävad siiski jätkulood ning soov kirjutada kohe kõike valmis üheks suureks looks. Hea uuriv ajakirjandus ei tähenda ühte suurt paljastust," kommenteeris Raudsaar.
Raudsaare arvate kipub olema nii, et teema vajub ära, mis on küll aastatega paranenud. "Kui me oleme kogunud head infot, siis me tahame seda, kas või konkurentide kartuses kohe välja käia, aga alati siin peab olema kompromiss kiiruse ja põhjalikkuse vahel. Põhjalikkus ei ole faktide kontrollime, vaid teema käsitluse ulatus, kas lähme kõigi algjuurteni välja," põhjendas Raudsaar.
Eile valis Eesti ajalehtede peatoimetajatest ja ajalehtede liidu esindajatest koosnev žürii välja selle aasta uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia nominendid.
Väljavalitute seas oli Postimehes ilmunud Tuuli Kochi artikkel "Vastuluure kirjeldab Edgar Savisaart Venemaa mõjuagendina", Äripäevas ilmunud Koit Brinkmanni ja Hannes Sarve artikkel "Poliitiku saladus" ning Äripäevas ilmunud Piret Reiljani artikkel "Eestlased tšetšeenide lõksus", milles toodi avalikkuse ette Eesti ärieliiti kuuluvate ettevõtjate ühised ärid Bulgaarias tegutseva Tšetšeenia maffiaga.
Seotud lood
Edgar Savisaare rahaskandaali artikkel tekkitas Ain Seppiku sõnul avalikkuses paraja suure möllu.
Žürii valis teisipäevasel koosolekul 2010. aasta Eesti uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia nominentideks Koit Brinkmanni ja Hannes Sarve Äripäevast, Tuuli Kochi Postimehest ning Piret Reiljani Äripäevast.
Tallinna linnapea Edgar Savisaare rahaskandaali uurinud Keskerakonna tõekomisjoni esimehe Kalle Klandorfi arvates väärib Postimehe artikkel Savisaare rahaskandaalist kollase ajakirjanduse preemiat ning seda võib võrrelda pronksiööga.
Pankrotihaldur Andres Hermeti arvates peaks uuriv ajakirjandus olema avalikkusele suunatud, seetõttu väärib Bonnieri kolme nominendi seas olev Äripäevas ilmunud Piret Reiljani artikkel "Eestlased tšetšeenide lõksus" pigem kohta lugude esikümnes.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.