Jaapani valitsus teatas täna, et Jaapanit 11. märtsil tabanud maavärina ja tsunami kahjud ületavad enam kui kahekordselt 1995. aastal Kobes toimunud maavärina tagajärjed.
Kahju kokku varisenud elumajadest, tehastest ja hävinenud infrastruktuurist hindas valitsus 25 triljonile jeenile ehk 309 miljardile dollarile, võrreldes 10 triljoni jeeniga Kobe maavärinas. Numbris kajastuvad seitsme enim kannatada saanud regiooni kahjud, vahendas Wall Street Journal.
Sellele lisandub kahju veel umbes 250 miljardi jeeni ulatuses järgmise kuue kuu jooksul, mis johtub Jaapani tööstusele komponente valmistanud tehaste seiskumisest kriisist laastatud piirkonnas.
„Võimalik, et Jaapani SKP esimesel poolaastal kahaneb,“ märkis üks Jaapani valitsusametnik. Ametliku prognoosi järgi oodati tänavu Jaapani majanduse kasvu 1,5%.
Taastustööde mahuks hindas Jaapani valitsus esimesel aastal 7,75 triljonit jeeni, teisel aastal 9,7 triljonit jeeni ning 2013. aastal 7,75 triljonit jeeni.
Seotud lood
Täna avaldatud raporti kohaselt leiab Maailmapank, et Jaapanit tabanud maavärin ja tsunami kahandavad majandust lühiajaliselt, sest taastustööde aktiviseerudes saab majandus hoo sisse.
Maailma arenenud tööstusriigid teevad valuutaturul enam kui kümne aasta järel esimesed ühise interventsiooni Jaapani jeeni nõrgestamiseks.
Jaapani suurimad pangad peavad läbirääkimisi andmaks 25 miljardi dollari suurust abilaenu Tokyo Electric Powerile, et viimane saaks taasta hävinud vooluvõrgu ja parandada tuumajaama.
Miljardärist investor Warren Buffett usub, et Jaapanit halvanud maavärin on sedasorti erakordne sündmus, mis tekitab võimaluse osta Jaapani firmade aktsiaid.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.