Kehastusin juuli viimasel nädalal tudengiks, kes otsib Tartusse kahetoalist korterit. Seadsin endale vaid kaks piirangut: korter ei peaks asuma Annelinnas ning üürihind võiks jääda 120-200 euro piiresse. Kuna üürihinnale lisanduvad kommunaalkulud, arvasin, et selline hind võiks olla mõistlik.
Asjaolu, et ma ei tea Tartu üüriturust mitte midagi, sai selgeks esimese viie minutiga, kui kinnisvaraportaalidest kuulutusi vaatama asusin. Minu soovitud hinnaklassiga korterid paiknesid pea eranditult Annelinnas ja nägid välja üsna trööstitud - vähemalt veerandsada aastat vana polüestermööbel, kulunud siseviimistlus, võidunud köök. Kuna tüüpkorterite puhul võib vist öelda, et kui oled näinud ühte, oled näinud kõiki, jätsin need oma nimekirjast kõrvale ja keskendusin paarile pakkumisele väljaspool Annelinna. Minu võimalusi piiras aeg: pealinnast Tartusse oli mul juuli lõpus asja vaid kahel korral ja nendele kordadele püüdsingi nädala alguses korterite vaatamisi kokku leppida.
Kõigepealt helistasin maaklerile, kelle kuulutus reklaamis Tammelinnas kahte tuba eramaja teisel korrusel. Pinda pidi olema 50 m2 ja üüriraha sooviti 200 eurot. Selgus, et tegemist on ühe vanapaariga, kes oma maja teist korrust välja üürib. Kuna nad olid parajasti Tartust ära, lubas maakler nendega ühendust võtta. Paraku ei õnnestunud tal omanikega kahe päeva jooksul ühendust saada ja nii jäigi Tammelinnas asuv pesa vaatamata.
Järgmisena võtsin ette Tähtveres asuva kahetoalise ahiküttega korteri, mille eest taheti 220 eurot. Ka selle leiu puhul tabas mind ebaõnn - maakleril õnnestus küll puhkusel viibivate omanikega ühendust saada ja nood lubasid korteri võtmed järgmiseks päevaks Tartusse saata, kuid millegipärast seda ei teinud. Nii jäi seegi elamine nägemata.
Kolmanda korteri, mis oli samuti kahetoaline ja mis asus Karlovas Teguri tänaval, oli keegi kärmem ära napsanud. Selgus, et maakler polnud jõudnud kuulutust veebist maha võtta.
Edasi läks paremini. Tartu kesklinnas Kalevi tänaval asuva korteri vaatamine õnnestus mul maakleriga kenasti kokku leppida. Ühekorruseline madal puumajake nägi piltidel üsna armas ja nostalgiline välja, kuid olukord korteris nii armas polnud. Kaks tuba, millest üks läbikäidav, olid silmanähtavalt viltu vajunud põrandatega, aknata köögiuberikus kössitas päevinäinud puupliit, mis väidetavalt küll töötas, kuigi tema räsitud välimuse põhjal ei oleks seda oodanud. Mööblit korteris ei olnud, kuid võib-olla oli see isegi hea, sest küllap poleks seegi mitte enam esimeses nooruses olnud. Kõigele krooniks asus WC trepikojas ja seda oleks tulnud kasutada koos kõrvalkorteris elava vanema abielupaariga kahepeale. Samas oli korteris üsna korralik dušinurk ja isegi pisike saun. Selle 43 m2 ahiküttega pinna eest sooviti üüriraha 160 eurot kuus. Mõni tund pärast korterist lahkumist helistas maakler tagasi ja teatas, et omanik oli nõus hinna 150 eurole langetama.
Maikuus on Tartus parim valik üürikortereid, kuna vabanevad tudengitest tühjaks jäänud üüripinnad. Edasi hakkavad hinnad tõusma ja valik kahanema.
Risto Vähi Uus Maa Kinnisvarabüroost leidis, et kui tudeng soovib head korterit mõistliku hinnaga, peab ta hakkama seda otsima maikuus. Suvel on hinnad juba tublisti tõusnud ning valik jääb iga päevaga väiksemaks. Anne Heinlo, Arco Vara Kinnisvarabüroo vanemmaakler, lisas, et augusti teisel poolel on tihti valik olematu ja saadaval olevad korterid kesklinnast kaugel. "Eks septembri jooksul tuleb ikka ka kortereid pakkumisse, aga märkimisväärselt suureks nende arv ei lähe," mainis Heinlo.
Eero Saar kinnisvarabüroost Parim Päev nentis samuti, et mais-juunis on pakkumisi enim ja hinnad soodsad, kuna vabanevad tudengitest tühjaks jäänud üüripinnad. Miinuseks on, et korteri eest peab maksma ka suvekuudel, kui tulevane tudeng üldjuhul korterit veel ei kasuta. "Aasta arvestuses läheb see ehk kallimaks kui augustis üüritud ja veidi kõrgema hinnaga korter," arvas Saar ja lisas, et üürida soovija peab olema valmis kiiresti reageerima, kui hea pakkumise leiab.
Veel toonitas Saar, et makstud tasu eest tuleb alati küsida kviitungit.
Pakkumiste arv väheneb ja hinnad tõusevad
Kui võrrelda eelmise ja tänavuse aasta üürikorterite pakkumiste hulka ja hindu Tartus, siis pakkumiste arv on vähenenud ja hinnad 10-20% tõusnud, sest hulk eelmisel aastal korteri leidnud üürnikke on oma lepingut aastaks pikendanud. Üldiselt leiab Annelinnas väiksema üürisumma eest ilusama korteri kui kesklinnas. Praegu maksab Annelinnas kahetoaline värskendatud korter koos köögimööbliga 200 eurot, kesklinnas 250-300 eurot, lisanduvad kommunaalkulud. Ühetoalise saab magalas 150-160 euro eest, lisaks kommunaalkulud.
Üürnik peab arvestama ka tehinguga kaasnevate kuludega, milleks on tagatisraha, maakleritasu ning ühe kuu üüri ettemaks.
Tagatisraha (garantiiraha) on mõeldud pärast lepingu lõppemist tulevate kommunaalmaksude katteks ning korteris lõhutud asjade parandamiseks, kui nii peaks juhtuma. Tagatisraha on samuti ühe kuu üür.
Ilmselt hakatakse lähiajal sellest summast kinni pidama ka puhastusfirmade teenust, kuna paljud üürnikud ei korista enda järel korterit ära.
Maakleritasu on tavaliselt ühe kuu üüriga võrdne summa. Paljud suuromanikud üürivad oma kortereid välja just kinnisvarabüroode kaudu, kuna praktika näitab, et nii leitakse maksejõulised kliendid, kes on korrektsed ega karda vastutada.
Seotud lood
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele