Täna euroala intressimäärasid arutanud Euroopa Keskpank jättis enim jälgitud baasintressi määra 1,5% tasemel muutmata.
Otsus oli ootuspärane – kõik agentuuri Bloomberg küsitletud 57 analüütikut prognoosisid sellist tulemust, ehkki üha enam kostab hääli – teiste seas Nouriel Roubini ja nobelist Joseph Stiglitz, et ka Euroopa Keskpank peaks teiste suurte keskpankade eeskujul rahapoliitikat lõdvemaks laskma.
Selle asemel on Euroopa Keskpank tänavu kahel korral – aprillis ja juulis – intressimäärasid tõstnud. Euroopa majanduskasvu tugeva pidurdumise kontekstis on paljud analüütikud nentinud, et see oli viga.
Rahaturud prognoosivad võimalikku intressimäärade alanemist euroalal selle aasta lõpus.
Citigroupi euroala ökonomist Jürgen Michels on aga pigem seda meelt, et euroala majanduskasvu väljavaated ei ole veel sedavõrd sünged, et ajendada keskpanka intressimäärasid langetama.
Euroala SKP kasv aeglustus teises kvartalis küll 0,2%-le esimese kvartali 0,8%ga võrreldes, kuid 2,5% tasemel inflatsioon on jätkuvalt kõrgemal keskpanga sihiks seatud 2% piirist. Michels arvab, et pigem lisab keskpank uusi meetmeid pankade toetamiseks, et neil rahapuudust ei tekiks – näiteks taastades võimaluse keskpangast aastase tähtajaga laenu saada. Või alandab intressi keskpanka „pargitud“ rahalt, et ärgitada panku üksteisele laenama, vahendas agentuur Bloomberg.
Euroopa Keskpank avalikustab täna ka uued SKP ja inflatsiooniprognoosid.
Täna intressimäärasid arutanud Suurbritannia keskpank jättis baasintressi määra ülimadalal 0,5% tasemel muutmata. Eile võttis intressimäärade tõstmise tsüklis aja maha Rootsi keskpank.
Seotud lood
Maailmamajanduse süngemaks muutunud väljavaated ajendasid Rootsi keskpanka täna intressimäärade tõstmise plaanist loobuma, kirjutas agentuur Bloomberg.
Euroopa Keskpank peaks baasintressi kiiremas korras langetama 1,5% pealt tagasi 1%ni või isegi madalamale, sest seda tõstes tehti suur viga, hindavad analüütikud.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.