Olen küll seda meelt, et valuutakursse pole kunagi lihtne seletada või mõista, kuid euro praegune suhteliselt tugev seis on midagi päris müstilist. Kas valuutaturud usuvad tõsimeeli, et euroala liidrite viimane "kompleksne lahendus" euro päästmiseks jääb püsima enamaks kui mõneks kuuks?
Uus plaan tugineb keerulistel finantsviguritel ja poole suuga Aasiast antud rahalubadustel. Isegi plaani parim osa - ettepanek kanda maha 50% erasektori laenudest Kreekale, ei ole piisav riigi sügavate võla- ja kasvuprobleemide stabiliseerimiseks.
Millega siis seletada, et euro kaupleb USA dollarist 40% kõrgemal tasemel, hoolimata sellest, et investorid suhtuvad Lõuna-Euroopa riigivõlakirjadesse jätkuvalt suure skepsisega? Oskan nimetada ühe väga hea põhjuse, miks euro kurss peaks nõrgenema. Selget teed tugevamasse eelarve- ja poliitilisse liitu ei paista - see eeldaks konstitutsioonilisi muudatusi. Tõenäoliselt sunnitakse Euroopa Keskpanka ostma euroala riikide (rämps)võlakirju senisest palju suuremas mahus. Lühiajaliselt võib see aidata, kuid kui pankrotirisk realiseerub, tuleb rekapitaliseerida omakorda Euroopa Keskpank. Kui siis euroala põhjapoolsemad liikmed seda rahaülekannet aktsepteerida ei taha - poliitiline vastuseis on tugev - võib EKP olla sunnitud end rekapitaliseerima rahatrüki abil. Mõlemal juhul on sügava finantskriisi risk väga kõrge.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.