Poliitnõunikud on parteijüngrid, kelle põhiline väärtus ongi ustavus ja millegi muu lisamisega läheb raskeks, ütles Tartu Ülikooli professor Jüri Saar.
Saare arvates tekivad nõunike oskustesse paratamatult puudujäägid, sest juba noorest peast pühendutakse parteitööle ja seega pole aega enda harimisega tegeleda. „Ootan hirmuga, mis saab, kui sellised inimesed otsustajate hulka jõuavad,“ ütles Saar.
„See, et sellistele riigieelarvelistele kohtadele püütakse poliitjüngreid panna – selline see elu on praegu,“ nentis Saar.
„Laiemas mastaabis on üldse küsimus, kas Eesti taoline väike ühiskond üldse vajabki elukutselisi poliitikuid või on see liigne luksus. Kui inimene läheb poliitikasse, oleks hea, kui ta oleks mingis valdkonnas näidanud enda kompetentsust ja läbilöögivõimet,“ ütles Saar.
Saar kommenteeris tänast artiklit „Poliitnõunikud kaotavad oma tööst rääkides jututuju“, kus Äripäev palus mullu ametisse saanud kaheksal IRLi endisel ja praegusel nõunikul välja tuua suurimad õnnestumised oma töös.
„Mis vormis kutsevestlus tehti, on omaette küsimus. Asi on põhimõttes. Mis kompetentsus saab olla inimesel, kellel on kõrgkool alles pooleli?“ küsis Saar.
Tema hinnangul on terve poliitiline kultuur sinnapoole kaldu, et parteijüngreid pannakse mõjukatele kohtadele. „Ma ei arva, et IRL teistsugune on. Kõik suured parteid, millel on võimalik seda teha olnud, on alati seda teinud. See ongi meie poliitiline kultuur,“ sõnas Saar.
Seotud lood
Nõunikud peavad olema spetsialistid ja suutma selgitada oma ülesandeid, leiab endine kaitseväe juhataja nõunik ja praegune riigikogu korruptsiooni-vastase erikomisjoni juht Andres Anvelt.
Avaldame ühe tulemusintervjuu praeguse majandusministri Juhan Partsi nõuniku Madis Kübaraga, kes peab enda läinud aasta tööd tulemusrikkaks, sest minister on tasemel.
Majandusministri Juhan Partsi sõnul vajab minister poliitnõunikke, kes toetavad ministrit ja suhtlevad huvigruppidega, kuid nõunike konkreetsete töövõitude nimetamisel jääb ka minister hätta.
Äripäev tegi tulemusvestluse kaheksa IRLi nõunikuga, kes vahetult enne valimisi riigipalgale pandi, kuid nõunike jaoks kujunes töötulemustest rääkimine üllatavalt keeruliseks.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.