Euroopa Komisjoni volinik Olli Rehn kasutas esmakordselt oma volitusi ja hoiatas Ungarit, mis pole eelarvedefitsiiti alandanud.
Olli Rehn tegi hoiatuse Ungarile, andes teada, et komisjoni hinnangul ei ole riik piisavalt pingutanud, et viia oma eelarvedefitsiit alla nõutud 3% piiri SKPst. Valitsuse rakendatud meetmed on ühekordsed meetmed, mis ei ole andnud püsivat efekti, teatas komisjon.
Järgmise sammuna ootab komisjon nüüd ELi rahandusministritelt oma hinnangule heakskiitu, mis võimaldaks komisjonil Ungarile teha uued ettekirjutused eelarvedefitsiidi vähendamiseks ehk siis käivitada ülemäärase defitsiidi menetluses järgmise astme abinõud.
Euroala riigi jaoks võib reeglite rikkumine lõpuks päädida reaalsete sanktsioonidega.
Algselt kardeti, et uute – alles 13. detsembril jõustunud nn kuuspaki reeglite proovikiviks saab Belgia, mille eelarvedefitsiit riskis tänavu kerida kõrgemale 3% piirist. Riik võttis aga komisjoni soovitusi kuulda ja sai Rehnilt täna "puhtad paberid".
„Tänane raport näitab, et kuuspakk annab juba tulemust,“ ütles Rehn. „See on andnud komisjonile hambad, mis võimaldab sekkuda, kui riigid ei pinguta piisavalt, et oma eelarvedefitsiiti või võlakoormat vähendada.“
Rehn lisas, et eelarvedistsipliinist kinni pidamine on usalduse taastamiseks määrava tähtsusega. „Kavatsen oma uusi mõjukaid volitusi kasutada kohe esimesest päevast alates,“ kinnitas volinik.
Lisaks Belgiale jäi komisjon rahule ka Küprose, Malta ja Poola jõupingutustega eelarvedefitsiidi vähendamisel. Kõigi nimetatud riikide vastu on algatatud ülemäärase defitsiidi menetlus, kuid komisjoni hinnangul on asjad paranemas. Nii pole vaja täiendavaid meetmeid rakendada.
2012. aastaks peavad oma eelarvedefitsiidi 3% alla saama veel ka Itaalia, Läti, Leedu ja Rumeenia, kuid need riigid on komisjoni hinnangul õigel teel.
Kümnel riigil on aega 2013. aastani. Kreeka peab normi täitma 2014. aastaks, Suurbritannia 2014-1015. aastaks ning Iirimaa 2015. aastaks.
Seotud lood
Eesti juba 2014. aasta riigieelarve eelnõu peab läbima Euroopa Komisjoni eelkontrolli veel enne riigikogusse jõudmist.
Algaval nädalal on lootust, et kännu tagant saab minema Euroopa Parlamenti takerdunud oluline seaduste pakett, mis peaks tugevama kontrolliga liikmesriikide eelarve- ja majanduspoliitika üle euro aluseid kindlustama.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.