Island võtab Euroopa Liiduga liitumise järel kasutusele euro või loobub Islandi kroonist ja võtab ühepoolselt kasutusele mõne muu vääringu, ütles Islandi peaminister Johanna Sigurdardottir.
„Islandil on valida, kas loobuda iseseisvast rahapoliitikast ühepoolselt mõne muu riigi vääringule üle minnes või astuda Euroopa Liitu,“ ütles Sigurdardottir läinud nädalal sotsiaaldemokraatliku alliansi parteikongressil. ELi liikmesriigina oleks Islandil võimalik ELi riikidega koostööd teha suveräänse riigina, mis saab kaasa rääkida kõigis koostöövaldkondades, vahendas agentuur Bloomberg.
Island alustas ELiga liitumiskõnelusi 2010. a juulis ning ilmselt toimub rahvahääletus liitumise üle 2013. aasta alguses.
35 läbirääkimiste peatükist on Island läinud aasta lõpuks avanud 11 ja sulgenud 8. Kõige keerulisemad on liitumiskõnelused põllumajandust, keskkonda ja kalandust puudutavates küsimustes, ütles Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Stefan Fule.
Läinud kuul korraldatud küsitlus näitas, et ELiga liitumist toetas umbes veerand küsitletutest ehk 26,3%. Vastu oli 56,2%.
Island võiks krooni vahetuskursi euroga fikseerida juba 2015. aastal, ütles Sigurdardottir.
Alternatiivina on nimetatud võimalust Islandil käibele võtta Kanada dollar.
Seotud lood
Islandist tuleb küll häid uudiseid kriisist toibumisest, kuid Islandi oma valuuta saatus on alles lahtine – võimalik, et vabalt kaubeldavana see enam käibele ei tulegi, kuna on omal jõul toimetulekuks liiga väike.
Islandlased, kes 2009 nõudsid valitsuse ja pankurite vastutusele võtmist riigi majanduse kollapsi eest, kogevad nüüd oma viha positiivseid tagajärgi.
Island ei plaani krooni kursi jälle vabalt ujuma lasta, kuna riigi panganduse kollaps näitas, et tegemist on liiga väikese valuutaga, et ilma teatud piiranguteta ellu jääda.
Euro käibelevõtt Islandil sõltub sellest, kas ja kuidas euroala võlakriis laheneb ning mis kujul ühisraha kriisist väljub, ütles Islandi keskpanga juht Mar Gudmundsson.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”