Videoplaneti sulgemine kasvatab digilaenutuste arvu, ütles Elioni sisuteenuste juht Paul Kristjan Lilje.
Järgneb Paul Kristjan Lilje kommentaar:
Eestis on videolaenutusteenuse pakkumine suhteliselt tänamatu äri, mida mõjutavad ühtelt poolt turg ja kasumimarginaali väiksus ning teiselt poolt tehnoloogia ja tarbimisharjumuste muutused.
Näiteks Ameerika Ühendriikides, videolaenutuse kodumaal, on tehnoloogiline areng vaid viimase paari aastaga turuolukorda märkimisväärselt muutnud. Sealne kunagine suurim traditsiooniline filmilaenutaja, Blockbuster, lõpetas 2010. aasta sisuliselt pankrotiga, samal ajal kui internetipõhise videolaenutuse edukalt käivitanud Netflix oma käivet kasvatas.
Kahtlemata on USA filmide ja seriaalide gurmaanile unistuste elukoht, sest võrreldes sealsete võimalustega on digitaalne videolaenutus Eestis veel lapsekingades. USAs saab filme laenutada lisaks kaablioperaatorite teenustele ka läbi arvuti, Playstationi, Wii, Xboxi, Blu-ray mängija, internetiühendusega televiisori, TiVo, AppleTV, GoogleTV jne. Saadaval on kõige värskemad seriaalid, millest pisku jõuab kohalikesse telekanalitesse aastate pärast ja mis Elioni digilaenutusse ei jõuagi.
Tehnoloogia ja tarbimisharjumuste muutusest on mõjutatud ka Eesti videolaenutuse turg. Inimesed tõepoolest ei soovi kaotada aega, et minna kodust välja laenutusse filmi otsima. Nii kasvas näiteks Elioni videolaenutuse kasutamine 2011. aastal võrreldes eelneva aastaga 40% võrra. Filmid liiguvad digilaenutusse kiiremini kui nad teles esilinastuvad ning seda on hakanud tarbijad aina enam silmas pidama.
Lisaks mõjutab vähenevat huvi n-ö füüsilise videolaenutuse vastu ka see, et Eesti telemaastikule on lisandunud mitmeid kvaliteetse ja eestindatud sisuga kanaleid (Fox, Discovery, Sony Entertainment).
Eestis on täna veel katmata internetipõhise videolaenutuse vajadus. Hetkel taolist teenust ei pakuta, samal ajal kui maailmas on netipõhine videolaenutus populaarsem kui operaatorite poolt pakutav teenus. Samas ei saa välistada, et rahvusvahelised tegijad nagu Apple või Google võtavad selle rolli lähiajal enda kanda.
Eesti tarbija on aga heas mõttes konservatiivne: korda läheb film või saade, mida saab vaadata eesti keeles ning kindlasti peab valikus olema kodumaist toodangut. Seega peavad ka suured tegijad siinsel turul iga silmapaari nimel vaeva nägema.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rautakirja Estonia AS lõpetab videolaenutusteenuse pakkumise ning keskendub filmide müügile Apollo kauplusteketis. Viimased kaks Videoplanetit suletakse maikuus.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.