Ehituse töödemaht on suvel suurem ning mitmed firmad peavad selleks ajaks ajutisi töötajaid palkama. Oskustöölisi pole aga kuskilt võtta.
Personalihaldusfirma EstEmploy tegevdirektor Priit Koigi sõnul on suveperioodil oskustöötajaid alati raske leida. Tema sõnul kehtivad ajutistele töötajatele samad nõudmised, mis kõigile teistele: "Peab olema ette näidata tehtud töid, soovitajaid, piisavalt pikk kogemuste pagas antud erialal." EstEmploy leiab oskustöölised tavaliselt läbi tutvuste või läbi tugeva sõeluuringu. Koigi hinnangul on suveperioodil töötajaid ligi 40 protsenti rohkem kui talvekuudel.
Ka ehitusfirma Kontek juhataja Tiit Raukas arvab, et häid mehi napib. "Lisatööjõudu leiab poe tagant alati, aga head töötajat on raske leida." Kontek leiab oma hooajatöötajad sisemise võrgustiku abil - see on Raukase arvates kindlam, kui ajalehe- või internetikuulutus. Raukas selgitab, et nende firmas võetakse lisatööjõudu vastavalt vajadusele ning tavaliselt otsitakse just oskustöölisi.
ABG Ehitusgrupp OÜ juhatuse esimees Gunnar Premsi sõnul on aga ajutist tööjõudu lihtsamgi leida, kui alalisi töötajaid, sest nemad otsivad suveperioodiks just lihttöölisi. "Oskustöölisi on alati raskem leida," selgitab Prems. ABG Ehitusgrupil ei ole üht kindlat viisi, kuidas ajutist tööjõudu leida. Ka Kivitööd AS võtab oma hooajatöötajad väga erinevatest kohtadest. Nende kvaliteedijuht Anne-Liis Suure sõnul on nende hooajatöötajad näiteks kutsekoolide õpilased, kes teevad praktikat, suvisel vaheajal olevad õpilased või varasemalt neil töötanud ehitajad. Suure sõnul kehtivad nende hooajatöötajatele samad nõudmised, mis põhikohaga töötajatele, kuid suurim risk on, et ajutised töötajad võivad lahkuda päevapealt. Prems peab suurimaks riskiks ajutise tööjõu puhul töökultuuri puudumist. "Kohusetunne ei ole välja kujunenud," lisab Prems.
Eesti Töötukassa teenuste osakonna teenusejuhi Imbi Musta sõnul kasvab tööpakkumiste hulk igal kevadel hooajatööde võrra ja seda ka ehitusvaldkonnas. "Seda, et töötuna arvelolijad on hooajalistest tööpakkumistest huvitatud, kinnitab igakevadine töötuna arvelolijate arvu kahanemine," ütleb Must. Hooajatöötajate leidmise kiirus sõltub pakutavatest tingimustest, töö keerukusest ja asukohast. Kõige olulisem on Musta arvates aga töösoovija valmisolek õppimiseks. "Siinkohal saab töötukassa olla abiks pakkudes töötuna arvelolijate puhul võimalust õpetada töötajaid välja kas tööpraktika või tööturukoolituse kaudu," ütleb Must. Personalirendiga tegeleva Personalipunkt OÜ personalikonsultant Kairi Männik aga ütleb, et hooajatööde puhul on vajalik eelnev töökogemus, sest väljaõppeks pole aega. "Järeleandmisi ei tehta, kuna töö kvaliteet ei saa langeda," lisab Männik.
Tallinna Ehituskooli õppedirektor Erkki Piisang lisab, et kool õpilastel otseselt hooajatööd leida ei aita, kuid kui mõni ettevõte otsib neilt tööjõudu, vahendavad nad selle info õpilastele. "Tööturul on tööjõupuudus ja iga poiss, kes on omandanud vastavaks tööks vajalikke algteadmisi, leiab võimete ja oskuste kohast tööd," arvab Piisang. Küll aga lisab Piisang, et paljud õpilased püüavad paremate palgatingimuste tõttu leida tööd välismaal.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.