Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Maksuamet jagab kogemusi
Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe räägib täna Euroopa Liidu maksuametite juhtidele Eesti kogemusest kütuseäri käibemaksupettustega võitlemisel.
Veermäe sõnul tutvustab ta kolleegidele Eestis kütusemüüjatele kehtestatud tagatiste süsteemi, mille tulemusel paranes käibemaksulaekumine kütuseärist 11 kuuga 81 miljoni euro võrra. Turu maht pole seejuures maksuameti andmetel suurenenud, kütuse omahinna muutust aga amet ei jälgi.
Käibemaksupettused on mureks kogu Euroopa Liidus. Liidu tellitud uuringu tulemusel hinnati, et liikmesriikides jäi 2006. aastal laekumata 12% potentsiaalset käibemaksu, mõnes riigis lausa 20%. Rahaliselt on see kokku umbes 100 miljardit eurot, sõnas Veermäe.
Mullu suure käraga kütusepettuste tõkestamiseks vastu võetud vedelkütuse seaduses sisaldus auk, mis võimaldas maksupettureil teenida üle nelja miljoni euro hõlptulu.
Loetud päevad enne 1. aprillil jõustuvaid tagatisnõudeid kütusemüüjatele võetakse turult viimast ja nn üheööliblikatest kütusefirmad saadavad potentsiaalsetele klientidele ulmepakkumisi.
Eesti kütuseäri on viimasel paaril aastal toiminud kui superskeem, kus ausaid ja ebaausaid pole võimalik täielikult eristada. Tutvustame üht kütuseturul suurte summade pööritajat.
Oma partnerite pärast on põhjust punastada jaeketil Olerex, kelle tarnijate hulgast paistab silma mitu maksupettureile iseloomuliku käitumisega tarnijat. Kütusefirma teatel tunnevad nad piinlikkust.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.