Läänemere regiooni riikidest värske raporti üllitanud Swedbank prognoosib piirkonnas majanduskasvu aeglustumist.
Panga raport nendib, et nii maksunduses kui ettevõtluses on riikidel ruumi reformideks, et konkurentsivõimet tugevdada.
Keskmiselt jääb piirkonna majanduskasv tänavu tagasihoidliku 2,2% tasemele, kiirenedes tuleval aastal 2,4%-le ja sealt edasi 2,9%-le.
Saksamaa kohta märgib Swedbank, et majandustsükkel on aeglustuvas faasis – nii tänavu kui tuleval aastal prognoositakse Saksamaal majanduskasvu vaid 1%, mis toob varsti kaasa ka töötuse kasvu.
Ka Poolas, mille majandusel on seni läinud suhteliselt hästi, hakkab SKP kasvutempo raugema. Nii välisnõudluse vähenemine kui vajalikud kärped eelarvedefitsiidi vähendamiseks aeglustavad SKP kasvu sel ja tuleval aastal 2,5%-le.
Balti riigid on jätkuvalt majanduskasvu taastumise faasis ning ehkki ekspordi väljavaated on tumenenud, on samas kosunud siseturu nõudlus. Swedbanki prognoosi järgi aeglustub SKP kasv tänavu 2.5-4%-le, et kahel järgneval aastal kiireneda 3,5-5,5%-le. Oluline on jätkata reforme, et globaalses konkurentsis püsimiseks oma toodangu lisandväärtust tõsta.
Venemaal ja Ukrainas teevad poliitilised arengud vähikäiku ning õiguskorra erodeerumine ja kasvav korruptsioon raskendavad äritegemist. Reformid on soikus, ehkki valimiste järel võib oodata uusi algatusi. Majanduse kasvutempoks prognoosib Swedbank mõlemas riigis 4%, mis on allpool potentsiaalset kasvu ning tempot, mida oleks vaja tasakaalutuse vähendamiseks majanduses.
Põhjala riikides on Soomel riigi rahandus heas korras, kuid reforme on vaja strukturaalseteks muudatusteks erasektoris. Taanis aitavad suurenenud eelarvekulutused korvata vähenenud ekspordinõudlust. Norras kannustavad kasvu naftatööstuse investeeringud ja kasvav eratarbimine, kuid samas on majandus üha enam tasakaalust väljas.
Rootsi majandusele prognoosib Swedbank sügisel kasvutempo aeglustumist, kuna ekspordinõudlus väheneb. Tuleva ja sellele järgneva aasta SKP kasvu prognoos on vastavalt 1,7% ja 2,4%. Suurenenud riiklikud investeeringud ja eraldised teadus- ja arendustegevusele peaksid kindlustama Rootsi majanduse kasvupotentsiaali pikemas perspektiivis. Lähema aja suurim väljakutse on aga Rootsi majanduse konkurentsivõime säilitamine muu maailma suhtes.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Värskes raportis Läänemere riikide majanduse olukorrast viitab Swedbank struktuursele probleemile Eesti tööjõuturul, kus napib vajalike oskustega töötajaid.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.