Hinnasurve tuleb meie sisenditele kohe, sest kõikide materjalide ja toorainete hinnad ju tõusevad, kommenteeris betoontooteid tootva ASi Ikodor juhataja Jüri Truus valitsuse kava tõsta maavarade kaevandamise tasu määrasid.
„Kunagi lepiti kokku, et need tasud külmutatakse 2015. aastani ja nüüd järsku on tekkinud must auk, kuhu on vaja raha panna,“ lausus ta. „Valitsus peaks ikka ette teatama vähemalt kaks aastat.“
Äripäev küsis täna ettevõtjatelt, kui pikalt peaks maksude ja tasude tõstmisest ette teatama? Päevaküsimuse ajendiks on Äripäeva tänane kaanelugu sellest, et valitsus on ootamatult ja kiirustades otsustanud tõsta alates 1. aprillist 2013 loodusvara kasutusõiguse tasumäärasid.
Truusi kinnitusel on nad juba tükk aega pidanud elama varasemast rasvast, kuna konkurents turul on endiselt suur. „Kui näiteks on olemas asju, mis krooni ajal maksis 500 krooni ja nüüd maksab 50 eurot, siis meie saame toote eest, mis enne maksis 100 krooni, vaid 6 eurot,“ rääkis Truus. „Midagi head hinnatõus meile ei too, eriti selline, mille vastu ei saa midagi teha.“
Tartumaal Kärknas asuv Ikodor toodab kergkruusast ehitusplokke, betoonist ääre- ja tänavakive, kõnniteeplaate, kaevurakkeid jm.
Seotud lood
Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liidu juhatuse esimees Rein Voog kirjutab esmaspäevases Äripäevas, et valitsus otsustas septembris ootamatult ning salaja tõsta kaevandamisõiguse ja veekasutuse tasu määrasid, kuigi eelnevalt olid need kokku lepitud aastani 2015.
Ettevõtjate meelehärmiks plaanib riik uuest aastast eelarvesse lisaraha leida mitmete tasude tõstmisega. Maavarade ja merevedude uute tasude kehtestamist iseloomustab kiirustades vastuvõtmine ja ettevõtjate mittekaasamine.
Tänane Äripäev tõstatab nii uudis- kui ka arvamuskülgedel tõsise probleemi. Valitsus koormab ettevõtjat ilmselt riigikassa tasakaalu saavutamiseks lisaks teada maksudele ka varjatult näiteks erinevaid tasusid tõstes. Seejuures ei pahanda ettevõtjaid alati mitte tasu tõus ise, vaid see, et seda tehakse ootamatult ja salaja.
Riik plaanib kiirustades kehtestada maavaradele ja merevedudele uued kõrgemad tasud. Ettevõtte Nurme Turvas juhatuse liikme Üllar Püvi sõnul on riigi käitumine šokeeriv, sest igal aastal lisandub mõni uus maks.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.