Jürgen Ligi ütles rahandusministrite kohtumisest ülevaadet andes, et Rootsi ühtse pangandusjärele-valvega ilmselt praegu ei liitu.
„Rootsi ei ole saanud oma kartustele juriidiliselt kindlat lahendust, ehkki neile on tehtud igasuguseid loomingulisi ettepanekuid," ütles Ligi. Mis takistab, on Euroopa Liidu reeglistik, mis jätab Euroopa Keskpangas otsustusõiguse osalistele ehk eurotsooni riikidele.
„Pigem on Rootsi sellest ühtsest järelevalvest väljas,“ märkis Ligi.
Ligi sõnul ei ole see iseenesest kohalike järelevalvete kvaliteedi küsimus, vaid laiem, Euroopat puudutav probleem, kuidas tagada euroalasse mittekuuluvate, kuid Euroopa Keskpanga alluvusse loodava pangandusliiduga liituda soovivate riikide võrdne kohtlemine.
Tänavu juunis Ülemkogul seadsid ELi valitsusjuhid ambitsioonika sihi käivitada ühtne pangandusjärelevalve juba tuleva aasta algusest.
1. jaanuarist 2013 seda Ligi sõnul siiski ei juhtu, ega pruugi juhtuda ka 1. juulist. Küll aga on mõeldav, et tuleva aasta algusest käivitub järelevalve nende pankade üle, mis on raskustes ja juba abi palunud.
Jätkuvalt on lahti, kas ja kuivõrd hakkab Euroopa Keskpank kontrollima kõiki ligi 6000 euroala panka. On selge, et tuleva aasta algusest ei ole Euroopa Keskpangas seda võimekust. Ent kuhu piir tõmmata, on praegu ebaselge. Eesti seisukoht on, et tuleks jätta Euroopa Keskpangale paindlik otsustusõigus, ütles Ligi.
Eesti puhul on tekkinud oht, et piir võib minna kahe suure – Swedbanki ja SEB vahelt.
Praktikas jätkuks Eesti senine koostöö Rootsi ja Taani emapankadega kohalike kolleegiumide kaudu ka euroalas pärast uue järelevalvestruktuuri loomist.
Kui aga Rootsi ja Taani ei liitu, võib tekkida selliseid vaidluskohti, kus Eesti ei saa enam rääkida otse, vaid Brüsseli kaudu, ütles Ligi. Nii oleks mugavam, kui kõik Euroopa riigid - ka Rootsi ja Taani – oleksid pangandusliidus koos.
Rootsi rahandusminister Anders Borg tunnistas eile, et need lahendused, mis praegu laual, ei taga tõepoolest euroala välistele riikidele võrdset sõnaõigust.
„Liiga palju võimu on jätkuvalt Euroopa Keskpanga nõukogus, kuhu kuuluvad vaid euroala riigid,“ ütles Borg agentuuri Direkt vahendusel.
Samas möönis Borg, et Rootsi teise taotluse osas - kehtestada oma riigi pankadele kõrgemad kapitalinõuded -, on olulisi edusamme tehtud.
Rida küsitavusi puudutab jätkuvalt ka seda, kui kindlalt suudetakse Euroopa Keskpanga uut järelevalvefunktsiooni lahus hoida rahapoliitika kujundamisest.
Borg möönis, et kiire liitumine ühtse pangandusjärelevalvega oleks Rootsile keeruline.
12. detsembril, päev enne ELi valitsusjuhtide tippkohtumise algust, kohtuvad ELi rahandusministrid tuleval nädalal uuesti, et siiski üritada pangandusliidu loomise kokkulepet.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi rahandusminister Anders Borg ütles täna õhtul Brüsselis algava ELi rahandusministrite kohtumise eel, et Rootsi liitumine euroala pangandusliiduga pole praegu tõenäolisem kui nädala eest, mil teemat arutanud kohtumine kokkuleppeta laiali läks.
Rootsi saab euroala ühtse pangandusliidu osas seisukoha võtta alles kevadel, kui langetatakse otsused eurola pankade ühise kriisihaldusmehhanismi ja ühtse hoiusegarantii üle, ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg täna pärast ELi rahandusministrite kohtumist.
Rootsi rahandusminister Anders Borg sõidab täna-homme Brüsselis toimuvale ELi rahandusministrite kohtumisele vetoga tagataskus.
Rahandusminister Jürgen Ligi tunnistas Brüsselis hommikusse väldanud maratonkõneluste järel, et Eesti oleks hea meelega näinud ka Rootsi liitumist ühtse pangandusjärelevalvega, kuid on rahul tulemusega ka moel nagu see lõpuks sündis – ebamõistlikke moonutusi õnnestus vältida.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.