Eilne Pealtnägija tõi vaatajateni hemofiiliat ehk veritsustõbe põdevate haigete kahtluse, et uue ravimi kättesaadavuse taga on haigekassa juhatuse liikme Mari Mathieseni ja tema abikaasa võimalik ärihuvi.
Hemofiiliat põdev Kill Kaare, keda tuntakse ka ansambli Bombillaz solistina ja tema saatusekaaslased on sunnitud kasutama raviks ühte ja ainsat inimvere baasil tehtud preparaati, kuna Eestis puudub sellele hetkel alternatiiv. Ravim, mis on valmistatud inimvere baasil, pole hemofiiliahaigete sõnul tervisele ohutu ning on olnud juhtumeid eri riikides, kus hemofiiliahaiged on nakatunud näiteks hepatiiti või HI viirusesse.Kaare sõnul on enamikes Euroopa Liidu riikides olemas uus ja märksa ohutum ravim, kuid Eesti haigekassa pole siiani hemofiiliahaigete taotlust arvestanud ega ravimit soodusravimite nimekirja kandnud. Eesti verearste koondav Hematoloogide Selts on haigekassalt rekombinantsele faktorile toetust taotlenud juba 2009. aastast, kuid seni tulutult.Eesti Hemofiiliaühingu president Killu Kaare ütleb, et patsientidega on mängitud ärihuvide pärast ja see on lubamatu.Hemofiiliahaiged kahtlustavad, et haigekassa venitamistaktika taga on selle juhatuse liikme Mari Mathieseni ja tema abikaasa Allan Kulpsoni võimalikud ärihuvid.Pealtnägija kirjeldas, et inimvere baasil valmistatud ravimit toodab Šveitsi farmaatsiafirma Octapharma. Eestisse aitab seda ravimit tarnida Covalent Osaühing, mille juht on Allan Kulpson. Kuplsoni abikaasa on aga haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen. Hemofiilikud kahtlustavad, et haigekassa juhatuse liige tõmbab niite abikaasa firmale soodsas suunas.Eesti Hematoloogide Seltsi president Edward Laane ütles, et tegu on huvide konfliktiga ja seda ei saa keegi eitada. Tema sõnul on oht, et hemofiilik saab infektsiooni, küllaltki suur. Laane sõnul on rootslaste arvutuste kohaselt risk 1% aastas, kuid kui inimesel tuleb teha aastas ligi 100 süsti, suureneb ka risk.Kaare spekuleerib, et kuna Octapharmal on uus faktor alles välja töötamisel, siis kasutabki Haigekassa venitamistaktikat, et hoida turgu konkreetsele firmale. Haigekassa põhjendab uue ravimi mitterahastamist sellega, et uus ravim läheks kaks korda kallimaks ja praeguse plasmafaktori riskid pole teaduslikult tõestatud. Hemofiiliahaiged aga väidavad, et ravi ei lähe sugugi kaks korda kallimaks, sest esialgu nõutakse moodsamat geneetilist preparaati vaid uutele raske hemofiiliaga patsientidele.Hemofiiliaühing on taotlenud seda ravimit äsjasündinud hemofiiliahaigete laste ravi alustamiseks. Nende sõnul käib jutt kahest väikesest lapsest.
Mis on mis?Hemofiilia on pärilik veritsustõbi.Hemofiiliasse haigestuvad ainult mehed ja esineb nii A- kui ka B-hemofiiliat. A-hemofiilia esinemissagedus on 1 juht 10 000 mehe kohta aastas ja B-hemofiilia esinemissagedus 1 juht 50 000 mehe kohta aastas. Haiguse kandjateks on naised.Eestis on hemofiiliahaigeid ligi 70. Hemofiiliahaiguse iseloom on hüübimisfaktori puudumine verest, mistõttu tuleb seda regulaarselt juurde süstida.
Covalent Osaühing
Asutati 2003. Aastal
Asutaja on Mari Mathiesen, aastatel 2003-2004 oli ta juhatuse liige.
Omanik ja praegune juhatuse liige on Allan Kulpson.
Majandusaasta aruandes seisab, et Covalent OÜ põhiliseks tegevusalaks on konsultatsiooniteenuste osutamine. 2011. aasta müügitulu ületas 356 000 eurot, millest müük väljapoole Eestit moodustas 281 000 eurot. Põhilised välispartnerid olid Rootsist, Lätist ja Leedust.
Maksu-ja Tolliameti andmetel on Covalent Osaühingul üle 4400 eurone maksuvõlg.
Seotud lood
Haigekassa lükkab ümber hemofiilikute kahtlustused, mis puudutavad uue ravimi turuletulekut ja haigekassa juhatuse liikme abikaasa võimalikke ärihuve.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.