Jaapani valitsuse võlakirjade volatiilsus on teinud närviliseks Jaapani pankadesse investeerijad, kuna mõnelgi pangal üksi on bilansis hinnaguliselt 40 triljoni jeeni ehk 301 miljardi euro eest Jaapani valitsuse pabereid.
Neljapäevane kümneaastase võlakirja tootluse tõus ühele protsendile – mis on enam kui aasta kõrgeim tase – on põhjustanud mure pankade potentsiaalsete hiiglaslike paberil kahjumite ees ning on viinud Nikkei indeksisse kuuluvate pangaaktsiate tugeva müügisurveni.
Ainuüksi Jaapani suurimal pangal Mitsubishi UFJ Financial on panga viimase aruande kohaselt 48,7 triljoni jeeni väärtuses Jaapani valitsuse võlakirju, kirjutas CNBC.
Kuigi võlakirjade tootlus on jätkuvalt suhteliselt madalal tasemel, on need hüpanud rekordmadalalt 0,315 protsendilt enam kui 55 baaspunkti võrra.
"Pangad on need, kes võivad kannatada valitsuse võlakirjade volatiilsusest tingitud bilansiprobleemide tõttu," ütles maaklerfirma Sunrise Aasia aktsiate juht Ben Collet. "Kui võlakirjade hinnad kukuvad (tootlused tõusevad) edasi ja trend jätkub, tuleb pankadel probleeme. Oluline on muidugi see, et pangandusäri ei ole pelgalt valitsuse võlakirjade omamine."
Ta lisas, et otsib ostuks kõrge kvaliteediga Jaapani pankade aktsiaid neljapäevase müügisurve järel.
Riskifondi Hayman Capitali asutaja Kyle Bass ütles, et Jaapani keskpank teeb liiga vähe ja peaks pumpama rohkem raha võlakirjadesse, et edukalt hoida võlakirjatootlusi tõusmast. Põhjuseks on ratsionaalse investori paradoks, ütles fondijuht, kes on üks kõlavamaid Jaapani rahanduspoliitika kriitikuid.
"Kui Jaapani keskpanga investorid usuvad Abenomicsisse ja keskpanga juht Haruhiko Kuroda plaanib kahekordistada rahabaasi mõne aastaga ning genereerida inflatsioni ja majanduskasvu, siis ratsionaalne investor, kes omab võlakirju, müüb tõenäoliselt osa kui mitte kõiki," ütles ta.
"Olles läinud nädalal Jaapanis, usun ma, et paljud investorid arvavad, et vähemalt osaliselt Jaapani keskpanga edusse kasvu genereerimisel – ja seetõttu müüb ratsionaalne investor võlakirju," rääkis Bass. "Väljas on kvadriljon [miljon miljardit] jeeni võlakrju. Kui nendest 5% müüakse, on see 50 triljonit jeeni. Seetõttu ei tundu minule keskpanga plaan piisavalt suur."
4. aprilli keskpanga teate kohaselt ostavad nad tänavu ja tuleval aastal 60 triljoni jeeni eest võlapabereid.
"Tänavu jooksevad nad 50 triljoni dollarilist eelarvepuudujääki, mida on 10-11% SKPst," jätkas Bass. "See tähendab, et neile jääb vaid kümne triljoni jeeni eest osta turult olemasolevaid võlakirju," rääkis riskifondi Hayman Capitali asutaja.
Seotud lood
Äripäeva väljamõeldud tegelane investor Toomas, kes investeerib reaalset raha, ostis täna juurde 250 USA börsil kaubeldavat Jaapani indeksiaktsiat EWJ.
Jaapani majandusminister ütles täna, et valitsus ei ole mures Nikkei aktsiaindeksi seitsmeprotsendilise languse pärast, kuna tegu oli kasumivõtmisega pärast nõrkasid Hiina näitajaid.
Viimase aasta tõusu proportsioone vaadates ei tundu Jaapani börsiindeksi Nikkei allapoole liikumine sugugi traagilisena, ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
Kuigi üldiselt oli 23. mai maailma börsidele üsna nukker päev, siis USA suutis päeva alguse mõõnast välja tulla ning päeva lõpetada vaid marginaalse langusega.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.