Saksamaa keskpanga juht Jens Weidmann kordas nädalavahetusel, et euroala kriisi lahendus ei ole mitte keskpanga, vaid liikmesriikide kätes.
"Rahapoliitika osas on juba palju tehtud, et kriisi majanduslikke tagajärgi pehmendada, kuid kriisi lahendada see ei suuda," ütles Weidmann Prantsusmaal Aix-en-Provence'is toimunud rahandustegelaste konverentsil. "Selline on üksmeel keskpanga nõukogus. Kriis on selgelt kätte näidanud struktuursed kitsaskohad. Ja need vajavad struktuurseid lahendusi," vahendas agentuur Reuters.
Weidmanni peetakse Euroopa Keskpanga nõukogu kõige rangemaks liikmeks, kes ei taha, et keskpank liiga palju enda kanda võtaks, andes liikmesriikidele võimaluse reformidest mööda hiilida.
Läinud nädalal tegi Euroopa Keskpank turgude rahustamiseks veel ühe sammu, öeldes lahti oma traditsioonist mitte midagi ette ära lubada. Keskpanga juht Mario Draghi ütles selge sõnaga, et keskpanga intressimäärad jäävad veel kauaks rekordmadalale või alanevad veelgi.
Keskpanga nõukogu liikmed Christian Noyer ja Benoit Coeure kinnitasid, et tegemist on vaid muudatusega kommunikatsioonis, mitte strateegias. Viimane tugineb jätkuvalt inflatsiooni, reaalmajanduse ja monetaarsete arengute jälgimisel.
"Euroala paraneb, kuid vajab rahu, kaitset, võimalust tervenemiseks," ütles Coeure samal konverentsil.
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn kiitis keskpanga sammu. See oli vajalik USA keskpanga plaanidest turul tekkinud turbulentsi rahustamiseks, et see Euroopa majanduse toibumist ei kahjustaks.
"USA ja Euroopa on majandustsüklis erinevates etappides. Samal ajal kui USA on poliitikat karmistamas, peab Euroopa jätkama majandust enam toetava poliitikaga," ütles Rehn.
Weidmann ei näe euroalal piisavat poliitilist toetust eelarveliidu loomiseks, küll aga peab ta vajalikuks euroala reeglite karmistamist.
"Ühisraha potentsiaali täielikuks vallandumiseks on vaja pingutada kahel rindel: üheltpoolt struktuursed reformid, teisalt kaotada vaikivad garantiid pankadele ja riikidele (riigi võlakirjadele)," ütles Weidmann.
"Lisaks tugevamatele reeglitele peame tagama, et rahvusriigi tasemel kontrolli ja vastutuse süsteemis oleks võimalik ka riigi pankrot, ilma et see kogu finantssüsteemi endaga kaasa tõmbaks. Alles siis saaksime lahti vaikivast garantiist riikidele," ütles ta.
Bundesbanki juht kutsus euroala riike lõpetama liiga tihedaid sidemeid oma pankadega, väites, et Euroopa pankades on oma riigi võlakirju liiga palju.
"See on võimalik sel põhjusel, et pankadel ei ole vaja riigivõlakirju kapitaliga tagada, sest riskikaalud on hinnatud nulli," ütles ta.
Et sellist ülemäärast investeerimist riigivõlakirjadesse piirata, tuleb Weidmanni hinnangul kapitalireegleid muuta, et riskid oleksid adekvaatselt arvesse võetud.
Seotud lood
Saksa keskpanga Bundesbanki kasum kasvas eelmisel aastal seitse korda 4,6 miljardi euroni, kuna keskpank ei pidanud enam rohkem raha riskireservidesse kandma.
Teisipäeval hakkab Saksamaa konstitutsioonikohus arutama kaebust, et võttes oma arsenali seni edukaimaks osutunud uue instrumendi – mis kartused euro lagunemisest hajutas ja turud maha rahustas – on Euroopa Keskpank oma volitusi ületanud.
Euroopa Keskpank ütles täna lahti enam kui kümme aastat korratud mantrast, et rahapoliitika kursi osas ette kunagi mingeid lubadusi ei anta.
IMFi juht Christine Lagarde hoiatas, et euroala on kriisi lahendamiseks ja usalduse taastamiseks küll palju ära teinud, kuid riskib uuesti löögi alla sattuda, sest kõigist pingutustest hoolimata pole majanduskasv taastunud, tööpuudus kasvab ning ebakindlus on jätkuvalt väga suur.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.