Reede õhtul panin Soome valitsus lauale reformikava, mis peab Euroopa ühe kõige kiiremini vananeva elanikkonnaga riigi tulud ja kulud tasakaalu saama ning päästma Soomele tipptasemel riigireitingu.
See on praeguse valitsuse ülekaalukalt kõige olulisem otsus, kommenteeris agentuurile Bloomberg Nordea Banki peaökonomist Helsingis Aki Kangasharju. Otsekui valitsuse uus koalitsioonilepe keset mandaatperioodi.
"Paketist sõltub, kas järgmisena (äsja kärpis S&P Hollandi reitingut - toim.) variseb Soome reiting," ütles ta. "Meil on vaja selget sõnumit, kuidas tulud ja kulud tasakaalu saadakse ning lahendatakse konkurentsivõime probleemid."
Soome struktuurne defitsiit on üheksa miljardit eurot ehk ligi 4,7% SKPst.
"See reformikava ei ole eelkõige kulude kärpimiseks, vaid avaliku sektori struktuurseks uuendamiseks," ütles Soome peaminister Jyrki Katainen reedel ajakirjanikele ning põhjendas, milleks see vajalik on.
Esiteks on Soome kohalike omavalitsuste kohustused läbi aastakümnete sedavõrd palju kasvanud, et pole enam realistlik eeldada, et nad kõigi olulisimate baasteenustega üksi hakkama saavad, rääkis Katainen. Teiseks on Soome ühiskonna vananemise tõttu muutunud olukorras, kolmandaks on vaja vähendada struktuurset tööpuudust ja neljandaks uuendada majanduskasvu potentsiaali.
"Paneme lauale tööriistad heaoluühiskonna remontimiseks," ütles rahandusminister Jutta Urpilainen. "Selles plaanis on valusad meetmed, kuid ma usun, et inimesed saavad aru, miks meil neid rakendada tuleb," vahendas teda agentuur Bloomberg.
Reformikava näeb ette kohalike omavalitsuste ülesannete vähendamise ja kulutuste kärpimise 1,2 miljardi euro väärtuses, avaliku sektori tootlikkus peab paranema vähemalt 0,5% võrra aastas. Tööea pikendamiseks on ette nähtud meetmed, mis tudengid kiiremini tööturule tooks. Hõive suurendamiseks meetmed, mis motiveeriks töötuid pakutavat tööd vastu võtma.
Paketi osaks on ka sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reform.
Ka ettevõtete toetamine läheb ümbervaatamisele. Toetused suunatakse eelkõige sinna, kus need aitavad kaasa ettevõtete kasvule ja rahvusvahelistumisele, teadus- ja arendustööle. Finantseerimisvõimaluste avardamiseks on muuhulgas visandatud künnise alandamist kasvufirmade noteerimiseks börsil.
Esialgse reformikava pani Soome valitsus lauale juba augustis, nüüd on täpsustunud tegevused ja konkreetseks muutunud ajakava.
Soome majandus ja maksutulud ei ole viis aastat kasvanud, majandus on kahanenud 7% samal ajal kui kogu avalik sektor on 7% kasvanud. See trend tuleb peatada, kirjutas reedel Kauppalehti, lisades, et ei ole mõtet kaevelda - tegemist on vältimatute reformidega paljudes euroala riikides.
Tuleval aastal riskib Soome avaliku sektori võlakoorem ületada euroalal lubatud 60% taseme SKPst.
Äsja jättis reitinguagentuur S&P Hollandi ilma kõrgeimast AAA järgu reitingust. Nii on euroalal nüüd veel vaid kolm riiki - Soome, Saksamaa ja Luksemburg, millele on tippjärgu reitingu andnud kõik kolm suurimat reitinguagentuuri. Vaid Soomel on kõigi kolme hinnangul ka stabiilne reitinguväljavaade.
Oktoobris teatas S&P, et võib Soome reitingut kärpida, kui erinevalt ootustest struktuursetele probleemidele usutavaid lahendusi ei leita. Sarnase hoiatuse on teinud ka agentuur Fitch.
Reitingu alanemine tõstaks võlgade teenindamise kulusid ja süvendaks tulude-kulude lõhet veelgi.
Reitingukärbe oleks Soomele valusam kui Prantsusmaale, mis jäi tippreitingust ilma mullu jaanuaris. Seda põhjusel, et 90% (Nordea panga hinnangul) Soome võlausaldajatest on välisinvestorid, ütles Aki Kangasharju. Prantsusmaal ja Saksamaal on see näitaja IMF andmeil alla 60%.
"Teine aspekt on, et päevane kauplemismaht on Soome võlakirjade puhul piisavalt väike selleks, et iga negatiivne sündmus võib kiiresti intressimäärad hüppama panna," ütles Kangasharju. "Väikese riigi jaoks on see suurem probleem kui suure riigi jaoks."
Reedel möönsid nii Soome valitsus kui ka analüütikud, et reformivajadus Soome majanduses on suurem kui ühe valitsuse mandaat teha võimaldab. Kevadel vaatab valitsus reformikava täitmisel uuesti üle ja lisab vajadusel meetmeid, paljud muudatused on aga pikema vinnaga, eeldades järgmistelt valitsustelt töö jätkamist.
Soomes struktuurimuutuste käivitamise au nõutab enesele Soome sotsiaaldemokraatlik partei (SDP). "Aus on öelda, et SDP äratas Soome struktuurimuutustele," ütles rahandusminister ja partei juht Jutta Urpilainen laupäeval SDP volikogu koosolekul.
Ükski teine partei ei tulnud tema sõnul sellega toime, enne kui SDP kevadel valitsuses struktuursed muutused käima lükkas, kirjutas nädalavahetusel Helsingin Sanomat. Urpilaineni sõnul minnakse struktuurireformide teed kärbete asemel, sest kärped õõnestaksid tarbimist ning pidurdaks majanduskasvu.
Seotud lood
Soome peaminister Jyrki Katainen ütles, et Soome valitsusel ei ole sellist raha, millega majandust ergutada - selle asemel on poliitika suunatud majanduskasvu taastumisele ekspordi toel.
Soome valitsuse täna toimunud ajurünnakul, kus otsiti ideid ja mõtteid Soome uuele edule aluse panekuks, kerkis muuhulgas üles riigis valitsev suhtumine.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.