Sel aastal avanes Eestis elektrienergia vabaturg, mis tähendab, et Eesti liitus Põhjamaades toimiva maailma suurima elektrienergia börsiga Nord Pool Spot. Kuidas aga kujuneb elektri hind, mis seda mõjutab ning kas erainvestorid saavad ka elektribörsist osa?
Elektribörs on süsteem, kus ostetakse ja müüakse elektrit suures mahus. Elektribörsi eesmärk on lihtsustada ostjatel ja müüjatel lepingute sõlmimist.
Elektri turuhinda mõjutavad paljud tegurid ja see muutub iga tund. Nendeks teguriteks on ilm, CO2 saastekvootide kättesaadavus, pakkumise ja nõudluse vahekorra dünaamika, kütusekulud ning maailmamajanduse olukord. Kuna elektritootjaid on palju, siis mõjutavad iga tootjat ka erinevad tegurid. Kuna suurem osa Põhjamaades toodetud energiast tuleb hüdroelektrijaamadest, siis on elektri hinna ja ilma vahel päris otsene seos. CO2 saastekvootide kättesaadavus on kõige tähtsam nendele elektritootjatele, kes toodavad elektrit põlevkivist. Samuti toodetakse elektrit tuulest, päikesest ja ka tuumaenergiast.
Kuna elektriturul kujunevad hinnad konkurentsis, ei ole võimalik hindu ette ennustada. Keskmine elektrienergia hind Nord Pool Spoti Eesti hinnapiirkonnas oli 2011. aasta kokkuvõttes 43,37 €/MWh (4,337 senti/KWh), mis on turu avanemise eelsest riiklikult reguleeritud hinnast ligi 13 euro võrra kallim.
Hinnad kõiguvad iga päev, aga kui hästi õnnestuks erainvestoritel elektriturul spekuleerida ning kui mõttekas see on?
“Spot-turul elektrienergiaga spekuleerida ei saa, küll aga saaks kasumiga varem kelleltki ostetud elektrienergia maha müüa. Finantslepingutega saaks maaklerite kaudu spekuleerida ka erainvestorid, kuid tehingute mahud on suured ning andmete maht, mida edukaks spekuleerimiseks töötlema peaks, on väga suur. Eesti hinnapiirkonna tulevikutehingute turg on praegu olematu likviidsusega ning erainvestoritele oleks see üks viimaseid kohti, kust raha teenida üritada,” ütles Power Advisory OÜ analüütik Peeter Stamberg.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.