Pühapäeval näitas Kanal2 mälumängu, mis on tuttav igale vene vaatajale. Saade, mida tutvustati Venemaa TVs pikki aastaid kui “intellektuaalset kasiinot, mis on ainus koht, kus võib mõistusega raha teenida”, kannab Eesti versioonis otse tõlgitud nime “Mis? Kus? Millal?”.
Formaadi jäljendamise korrektsust, sealhulgas muusikat ja interjööri, kontrollisid kohapeal hoolikalt neli Vene mängu eksperti. Ka kuulus vurrkann “Hüppav Ratsu” saabus siia Venemaalt. Kanal2 on esialgu 10 mängu näitamise õigus: kuus valikmängu, kolm poolfinaali ja üks finaal. Mängu üldvõitja saab auhinnaks “Kristallöökulli”.
Saate ostis Venemaalt Kanal2, produtsent on firma “Balti Video” (BEC), mis on toonud vaatajani ka näiteks “Tantsud tähtedega”, “Kättemaksukontori” ja suusamaratonide ülekanded. Eesti projekti vastutav toimetaja Jevgeni Supin lubab, et meie mäng on võimalikult originaali sarnane ning loodab mänguga panna aluse Eesti tarkade teleklubile.
Telemäng “Mis? Kus? Millal?” on üks Vene TV saadetest, mida on müüdud ka Ameerikasse ning edastatakse näiteks Armeenias, Gruusias, Türgis. Teisest küljest on firma BEC esimene Eestis, mille toodangut on müüdud välismaale: maailmanimega “FremantleMedia Ltd.” ostis meie “Kättemaksukontori” esitusõigused ning seda hakatakse näitama Venemaa ja Ukraina telekanalitel.
HUVITAVAID FAKTEMängu saavad küsimusi saata kõik soovijad, ning juba kuu enne mängu saadeti tervelt 2000 küsimust.
Auhinnad on “päris rahas”: vaatajail on võimalik oma küsimusega teenida 100–350 eurot. Saate parima küsimuse auhind on kahekordne, finaalis aga kasvavad summad viiekordseks, mis tähendab, et parima küsimuse esitanu võib võita kuni 1750 eurot.
Vurrkanni “Hüppav Ratsu” on Moskva tööpingitehases “Krasnõi Proletarii” toodetud umbes 1950. aastate keskpaigast. Mängu “Mis? Kus? Millal?” tarvis seda täiustati: paigaldati nool, vurr tasakaalustati ja kinnitati alusele, et see ümber ei kukuks.
Aastail 1976–1982 seisis mängulaud Moskvas Ostankino telestuudio baaris, 1983–1986 kunagises villas Herzeni (praegu Bolšaja Nikitskaja) tänavas, kust see läks 24. oktoobril 1986 esmakordselt ka eetrisse. Praegu mängitakse vürst Trubetskoi omaaegses jahimajas Skutšnõi Sadis.
Must Kast ilmus mängu 6. detsembril 1983. Selles on läbi aegade olnud kõige erinevamaid esemeid: seep, dirigendikepp, pealuu, tualettpaber, pulmakleit, udusulg, kannused, telliskivi, juustukera, kapsapea, bikiinid jms. Vaid mõnel korral on kast olnud tühi.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.