Toomas Tooli kontrollitava ASi Esmar aktsionäride erakorraline üldkoosolek võttis täna vastu otsuse muuta ettevõtte nimi Baltplastiks.
Selleks väljastatakse kaks miljonit uut lihtaktsiat, mille nimiväärtuseks on üks euro. Aktsionäridel on õigus märkida uusi aktsiaid võrdeliselt oma aktsiate nimiväärtuse summaga kahe nädala jooksul pärast tänase otsuse tegemist. Nimevahetusega võtab Esmar endale praeguse tütarfirma Baltplasti nime.
Mis plaanid kaasatava rahaga Esmaril on, firma juhtkonnalt täna küsida ei õnnestunud. Ettevõtte nõukogu liige Mart Mutso ajakirjanikuga suhelda ei soovinud. Esmari juhatuse liige Risto Mägi soovis küsimusi e-kira teel, kuid pole neile täna vastanud.
Esmari suurimateks omanikeks on Toomas ja tema abikaasa Mari Tool, kes omavad registri andmeil ettevõttest 55%. Nende kõrval on ettevõtte teisteks suuremateks omanikeks Ellen ja Tiina Nellis, kes omavad umbes 30%. Ülejäänud 15% ettevõttest jaguneb väiksemate aktsionäride vahel, keda võib praeguseks alles olla 500 ringis.
Esmari näol on tegemist endise Kirovi kalurikolhoosi järglasega. Majandi omanikeks said peale kolhoosikorra kokkuvarisemist selle töötajad. Tooli kätte liikus jäme ots firmas 1999. aastal. Pärast toidutööstuste pankrotistumist ja sulgemist sai Esmarist sisult kinnisvara omav ettevõte. Praeguseks allesjäänud väikeaktsionärid on enamuses pensioniealised. Koosolekul osales neid täna alla kümne.
Esmaril eraisiku ees laen
Möödunud nädalal ajalehes Postimees avaldatud Esmari üldkoosoleku kutses põhjendas ettevõtte nõukogu lisaraha kaasamist investeeringuvajadusega. Koosolekul selgitati kohale tulnud väikeaktsionäridele aga raha kaasamist vajadusega tasuda eraisiku ees olev laenukohustus. Esmari 2011. aasta aruandesse on märgitud 14 miljoni euro suurune kohustus seotud osapoolest eraisiku ees. Ehkki ettevõtte juhtkond laenu andnud isiku nime väikeaktsionäridele avaldada ei soovinud, on tõenäoliselt laenu andnud firma suurim omanik Tool ise. Seega hakkaks Tool emissioonis osaledes iseendale laenu tagastama? Tõenäolisem on, et firmas pisikest osalust omavad väikeaktsionärid emissioonis ei osale ja seega on emissiooni tulemuseks hoopis väikeaksionäride osaluse lahustumine.
Poolsurnud miniärid
Äripäev kirjutas Esmari kontserni äridest märtsi alguses, kuna firma avaldas hiljuti oma 2011. aasta aruande. Ärilise poole pealt pole Esmar viimastel aastatel edukas olnud. Firma konsolideeritud käive oli 2011. aastal küll 12,7 miljonit eurot ja kasum 1,4 miljonit eurot, kuid selle kõrval oli ettevõtte audiitor teinud mitu märkust, mille järgimine vähendaks tunduvalt firma omakapitali. Samal ajal on suur osa varem Esmarile kuulunud kinnisvarast viimastel aastatel liikunud Toomas ja Mari Tooli nimele. Tool ise ütles märtsi alguses, et Eesti ärid on poolsurnud miniärid. „Kui hästi läheb, on pisike kopikas kasumit või null,“ märkis ta ja lisas, et tegelikult pakivad nad siin otsi üldse kokku.
Lisaks Esmarile on Toolil osalused Tallinna börsil noteeritud ASis Silvano Fashion Group ja ASis Arco Vara. Märtsi teisel nädalal tegi ta Arco Vara teiste omanike Hillar-Peeter Luitsalu ja Richard Tomingasega aktsiate vahetustehingu, andes neile Arco aktsiate vastu Silvano aktsiaid. Selle tehinguga sai Esmari praegune tütarfirma Baltplast Arco Vara suurimaks omanikuks ja ettevõtte osalus Arcos kasvas 28%ni. Silvanost omab Tool viiendikku, olles ka seal suurimaks aktsionäriks. Ta on Silvano nõukogu esimees ning kuulub samal ajal ka Arco Vara nõukousse.
Seotud lood
Toomas Tooli osalus kasvas Baltplastis (endise nimega Esmar) pärast kevadist aktsiakapitali laiendamist veelgi.
Silvano Fashion Grupi võtmeomaniku ja firma nõukogu esimehe Toomas Tooli Eesti ärid on varjusurmas. Osaluse kõrval Arco Varas on tema siinseks peamiseks ettevõtteks Esmari kontsern, millega Tool oma sõnul raha ei teeni - pigem tõmmatakse siin otsi kokku.
Toomas Tooli ja tema abikaasa Mari Tooli enamusosalusega ASi Esmar aktsiakapitali on plaanis suurendada 2 miljoni euro võrra.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?