Halvast kokkuleppest Euroopa Liidu ja Hiina vahel ei oleks kasu kellelegi, teatas AFASE oma seisukoha Hiina päikesepaneele puudutavas kaubandusvaidluses.
Laupäeval teatas Euroopa Komisjon, et on jõudnud Hiinaga kokkuleppele käimasolevas Hiina päikesepaneele puudutavas kaubandusvaidluses. Kokkuleppe sisu osas ei ole seni andmeid avalikustatud, ent AFASE (Alliance for Affordable Solar Energy) kutsub taaskord poliitikakujundajaid üles vältima kokkuleppeid, mis tooksid kaasa hinnatõusu, kuna taoline lahendus ei oleks Euroopa päikesepaneelide paigaldajate ja arendajate jaoks jätkusuutlik.
Alates esialgsetest kaitsetollidest teada andmisest 5. Juunil, on nõudlus päikesepaneelide järele märkimisväärselt kahanenud, mis on omakorda toonud kaasa mõnede Euroopa tuntumate päikeseenergeetika ettevõtete, nagu näiteks Gehrlicher Solar AG, võimetuse oma finantskohustusi täita, märkis AFASE.
Thorsten Preugschas, ettevõtte Soventix GmbH juht ja AFASE juhatuse esimees, märkis, et hinnatõus kiirendaks protsesse, millele viimastel kuudel tunnistajateks on olnud – eelkõige märkimisväärse hulga töökohtade kadumist päikeseenergeetika sektorist.
„Juhul, kui Euroopa Liidu ja Hiina vahel kokku lepitud miinimumhind osutub liiga kõrgeks, ei jää meil üle muud kui koondada Euroopas praegu eksisteerivaid töökohti ja püüda meie oskusteavet müüa väljaspool Euroopat, riikides, kus päikeseenergeetika kiirelt areneb. Paraku oleks sellisel juhul meie partneriteks just sealsete riikide paigaldajad ja seda nende tuhandete Euroopa paigaldajate arvelt, kes jääksid ilma muidu Euroopas aset leidvatest projektidest,” nentis Preugschas.
Ta lisas, et hinnatõusu ei soovita, kuna see tooks kaasa nõudluse vähenemise Euroopas. Kui sõlmitud kokkulepe peaks sisaldama ebamõistlikke miinimumhindu, looks see olukorra, millest ei võidaks mitte keegi, sealhulgas ka Euroopa tootjad.
Varasemalt sel aastal on uurimisinstituut Prognos välja toonud, et mis iganes tasemel kaitsetollid tooksid automaatselt kaasa nõudluse vähenemise päikesepaneelide järele ja seeläbi töökohtade kadumise. Lõppjärelduses tõdes uurimus, et 60% tollitariifid tooksid kaasa 242 000 töökoha kadumise Euroopa Liidust.
AFASE ühendab üle 750 Euroopa päikeseenergeetika valdkonna ettevõtet, mis annavad tööd enam kui 77 000 inimesele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Liidu kaubandusvolinik Karel De Gucht teatas laupäeval, et ELi ja Hiina on leidnud lahenduse päikesepaneelide üle puhkenud tülile, kus EL süüdistas Hiinat päikesepaneelide müümises omahinnast odavamalt ja ähvardas Hiinat kõrgete trahvitollidega.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.