Kuigi värskelt avalikustatud uuringu kohaselt oli Facebooki kaasasutaja Mark Zuckerberg 2012. aasta enim teeninud tegevjuht, siis tema põhipalk jäi selgelt alla endisele Estonian Airi juhile Tero Taskilale.
Zuckerbergi põhipalk 2012. aastal oli 503 205 dollarit. Võttes aluseks tänase euro vahetuskursi dollari vastu, siis Taskila oleks teeninud samal aastal umbes 550 000 dollarit. Silmas tuleb aga pidada, et Eestis maksis Taskila kõigest 21% tulumaksu, samas kui Zuckerbergi palgast läks maha osariigi ja föderaal tulumaksuna hinnanguliselt 40%.
Facebook teenis 2012. aastal käibena 5,1 miljardit dollarit ning puhaskasumiks kujunes 1,3 miljardit dollarit.
Tasub muidugi välja tuua, et USA suured börsifirmad maksavadki väiksemat põhipalka ning hüvitavad selle erinevate kompensatsioonide ja optsioonidega. Näiteks Yahoo tegevjuht Marissa Mayer teenis eelmine aasta põhipalgana 454 862 dollarit, kuigi kogu tasud ulatusid 36,6 miljonini. Veel drastilisem näide on Tesla tegevjuht Elon Musk, kelle põhipalk oli kõigest 33 280 dollarit 2012. aastal. Küll aga teenis ta kompensatsioonidega 78,1 miljonit dollarit.
Facebooki kaasasutaja oli GMI Ratingsi värske uuringu alusel 2012. aasta enim makstud tegevjuht. Tema tulu oli peamiselt seotud firma minekuga börsile ning moodustus peaaegu täielikult aktsiaoptsioonidelt teenitud kasumitest.
Zuckerberg kasutas ära 2005. aastal väljastatud 60 miljonit optsiooni, mis ta sai endale kõigest 6 sendi eest tükist. IPO käigus müüs ta enam kui miljardi dollari eest aktsiaid ning tema aasta tasu koos põhipalga, kompensatsioonide ning optsioonide kasutamisega küündis 2,28 miljardi dollarini.
GMI uuringu eesotsas olid veel Apple'i tegevjuht Tim Cook 143,8 miljoni dollarilise teenistusega ning Starbucksi juht Howard Schultz 117 miljoni dollariga.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.