Eesti haigekassa juht Tanel Ross saatis sel nädalal vastuse Elite erakliiniku juhile Andrei Sõritsale, kes nurises haigekassa lepingumahu kadumise üle sünnitusabis ja ka teistes sektorites.
Vastuse avaldanud mu.ee sai vastuse Andrei Sõritsa käest.
Tanel Rossi vastus:Täname teid pöördumise ja tähelepanekute eest. Haigekassa kuulutas 8. jaanuaril välja valiku lepingupartnerite leidmiseks eriarstiabis. Tartu maakonnas sünnitusabi erialal valikut välja ei kuulutatud ning seda järgmistel kaalutlustel.
Valiku väljakuulutamisel määrab haigekassa juhatus valiku kohad, arvestades eriarstiabi valiku kohtade määramisel järgmisi asjaolusid:
a) kas haiglavõrgu arengukava haigla (HVA) katab maakonnas erialal ravi kättesaadavuse põhjendatud nõudluse ulatuses;
b) kui HVA ei kata erialal ravi kättesaadavust põhjendatud nõudluse ulatuses, siis kas katmata nõudluse maht on piisavalt suur selleks, et erialal valik välja kuulutada, s.o vähemalt 0,5 arsti ametikoha ravijuhud arvestades arsti hinnatud optimaalset töökoormust. Ravikindlustuse seadusest tulenevalt võimaldab haigekassa ravi piirkondlikult võrdse kättesaadavuse. Tartu piirkonnas tagab sünnitusabi kättesaadavuse Tartu Ülikooli Kliinikum, mis kuulub Vabariigi Valitsuse määrusega kinnitatud HVA haiglate hulka, kellega haigekassal on kohustus sõlmida ravi rahastamise leping. TÜ Kliinikumi sünnitusabi osakond katab planeeritult Tartu maakonna elanike vajaduse sünnitusabi osas. Valiku väljakuulutamine Tartu maakonnas sünnitusabi ja günekoloogia erialal ei ole seetõttu põhjendatud.
Patsientidel on endiselt võimalus valida erinevate teenuseosutajate vahel, kuna loomulik sünnitus on valdavalt planeeritav sündmus ja vahemaad Eestis on väikesed. Seda näitab ka olemasolev sünnitajate suhteliselt suur liikuvus. Erakorraline abi on tagatud HVA haiglate poolt piisava võrgustikuna üle Eesti. Sünnitusabi ja günekoloogia eriala arengukavas aastani 2020 on ära toodud mitmed tegurid, mis on olulised tervishoiuteenuse parema ja ühtlasema kvaliteedi tagamiseks´olulised. Nende seas on ühena märgitud ka teenuse võrgustiku optimeerimine. Eesti Naistearstide Seltsi arvamuse kohaselt on soovitav optimeerida haiglavõrku nii, et sünnitusosakondadele oleks aastas tagatud 500 sünnitust. Tallinnas on sünnitusabi osutamise lõpetanud erahaigla Fertilitas ja seda põhjusel, et alla 500 sünnituse aastas ei ole otstarbekas sünnitusabi osutada.
Oleme veendunud, et AS Kliinik Elitel on oma kindel roll Eesti eratervishoiu turul ning võimalus võrdsetel alustel teiste HVA väliste tervishoiuteenuse osutajatega taotleda haigekassa lepingut.
Seotud lood
Mitu erakliinikut on vaidlustanud haigekassa plaani vähendada oluliselt statsionaarsete ja päevakirurgia ravijuhtude mahtu eraraviasutustes.
Esmaspäeval kukkunud tähtajaks vaidlustasid vähemalt neli erakliinikut haigekassa otsuse, mille alusel jaotatakse rahastatavad ravijuhud peaasjalikult haiglavõrgu arengukavas nimetatud 19 haigla vahel ja erakliinikud jäetakse neist suuremalt jaolt ilma.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.