Eesti Energia süüdistab oma 13 miljoni euro suuruse kahjumi tekitamises teist riigiettevõtet, elektrisüsteemihaldurit Elering.
Eesti Energia väidab, et Eleringi tegematajätmised tekitasid ettevõttele 13 miljoni euro suuruse kahjumi, mis saadi piiriületuskulude tõttu. Kulud aga tekkisid sellest, et energiafirma eeldas Balti riikide süsteemioperaatoritelt õiguskuulekat käitumist, selgitas Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik.
"Oleme müünud naaberturgudel elektrit, lähtudes põhimõttest, et kui turukorraldus muutub, tehakse seda vastavalt kehtivatele regulatsioonidele ja õigusaktidele ning kõik vajalikud instrumendid juurutatakse õigeaegselt," lisas Eesti Energia energiamüügi kommunikatsioonijuht Katriin Loorents. "Paraku see nii ei läinud, mis aga ei tähenda, et meil omakorda oleks võimalik loobuda klientide ees võetud lepinguliste kohustuste täitmisest."
Eesti Energia väidab, et Elering andis konkurentsiametile Eesti ja Läti vaheliste elektri ülekandevõimsuste koormatuse kohta valeandmeid, öeldes, et kahe riigi vahel ülekoormust peaaegu ei ole. Lisaks kinnitanud Elering, et pärast turgude ühendamist vähenevad ka hinnaerinevused kahe naaberriigi turu vahel.
Elering omakorda peab Eesti Energia nõuet täies ulatuses põhjendamatuks. Ettevõtte teatel saatis Eesti Energia neile kirja, milles oli nõue ligi 9,2 miljonit eurot. Eesti Energia võttis nõude aluseks ülekandevõimsuse „õige“ hinna, arvestades 2012. aasta sama perioodi võimsusoksjoni hinda, selgitas Elering. "Turumajanduse reeglid ei anna selliseks lähenemiseks mingit alust. Nõudlus ja pakkumine põhinevad hetkel turul toimuvatel sündmustel ja teguritel. Konkurentsi olukorras hinnastavad kõik oksjonitüübid ülekandevõimsust ühte moodi," kommenteeris Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster.
Eleringi juhi Taavi Veskimäe sõnul on põhiküsimus selles, kes peab hindade erinevuse riski ehk sisuliselt ülekandetasu Eesti ja Läti vahel kinni maksma. "Eesti Energia soovib, et Elering pakuks just Eesti Energiale sobivad lahendust. Meie peame aga arvesse võtma ühiskonna huve laiemalt. Pole õige, et Eesti tarbija maksaks ülekandetariifi kaudu kinni Eesti Energia riskid elektri müügil Lätis ja Leedus," selgitas Veskimägi.
Veskimägi lisas, et konfliktil pole otsest seost Läti energiaturu avanemise edasi lükkamisega. "Mõistagi pärsib Läti otsus Balti turu arengut tervikuna,," nentis ta. "Eleringile otsene mõju puudub, kaudselt on mõju selles, et turu areng aeglustub."
Eleringi sõnul on neile vastuvõetamatu Eesti Energia soov, et Lätis ja Leedus elektri müügiga kaasneva hinnariski maksaks kõrgema ülekandeteenuse hinna kaudu kinni Eesti elektritarbija.
Seotud lood
Eesti Energia turuosa Eesti elektrimüügis kukkus aastavahetusel märkimisväärselt.
Täna pärastlõunal kogunenud Eesti Energia nõukogu otsustas Auvere elektrijaama II ploki rajamise optsiooni mitte kasutada.
Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul tähendas monopoliajastu lõpp ootuspäraselt jaemüügi vähenemist, kuid ettevõte suutis sellele vaatamata kasvatada elektrimüüki.
Muutuse taga on üksikud väga suure elektritarbimisega kliendid, kommenteeris Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik ettevõtte turuosa langust jaanuaris.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?