Taani hävitajad F-16 sooritasid eile esimese Ämari lennubaasist startinud tuvastuslennu.
Balti regionaalne õhuseirekeskus sai teate tundmatute õhusõidukite lähenemisest NATO õhuruumile eile ennelõunal. Ämaris paiknev Taani lennuüksus reageeris kiiresti ning kaks hävitajat F-16 startisid kell 11.55 tuvastama piirile lähenejaid.
Seni on NATO liitlased sooritanud Ämarist vaid õppe-eesmärgilisi tuvastuslende.
Õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien kinnitas, et tuvastuslennuga näitas nii Eesti õhuvägi, lennubaas kui õhuseiredivisjon oma professionaalset võimekust õhuoperatsioone läbi viia.
"Taani hävitajate üksuse kiire reageerimine demonstreeris aga taas, et NATO-l on kindel tahe kaitsta oma liikmesmaade õhuruumi puutumatust," ütles Tarien pressiteates.
Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terrase sõnul on Ämari lennubaasi rajamise suur töö lõpuks vilja kandnud ja Eesti on saanud endale täisväärtusliku NATO standardeile vastava õhuväebaasi.
Taani hävituslennukid asusid Balti õhuruumi turvama 1. mail. Sellega sai Ämari Leedu Šiauliai baasi kõrval teiseks lennuväljaks, kus teenivad Balti õhuturbemissiooni lennukid. Koos hävitajatega saabus Eestisse ka 60-liikmeline tugimeeskond. Taani rotatsioon jääb Eestisse kuni augusti lõpuni, seejärel asuvad Ämarist Balti õhuruumi turvama teised liitlased.
NATO liitlased on Balti riikide õhuruumi valvanud alates 2004. aastast. Taani õhuväelased on õhuturbemissioonil osalenud neljal korral.
Seotud lood
NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen teatas täna, et NATO on astunud Ukraina kriisile reageerides täiendavaid samme oma liikmete kaitseks.
Täna ennelõunal maandusid Ämari lennubaasis kaks Taani õhuväe kahekohalist hävitajat F-16, et teha Eestisse navigatsiooni- ja tutvumislend.
Ajaleht Financial Times on intervjueerinud Eesti ja Läti kaitseministrit, kes mõlemad kinnitavad Balti riikide huvi NATO maavägede püsiva kohaloleku vastu.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.