2013. aastal oli Eestis salasigarettide kaubanduse osakaal 18,6% turust, langedes alla 1% võrreldes eelneva aasta 19,7%, selgus Euroopa Liitu hõlmavast KPMG uuringust.
Hoolimata langusest on salasigarettide leviku tase Eestis siiski üks kõrgemaid Euroopas Läti (28,8%), Leedu (27,1%) ja Iirimaa (21,1%) järel, teatas Philip Morris Eesti pressiteates.
KMPG Strategy Group partneri Robin Cartwright sõnul pärineb enamik salasigarette Venemaalt või Valgevenest ja 54% neist olid nii-öelda odavad valged sigaretid, mis on toodetud otseselt salakaubanduse eesmärgil.
KPMG uuringu kohaselt on salasigarettidest põhjustatud kahjum Eestis ligikaudu 38 miljonit eurot. Kuigi Valgevenest toodavate sigarettide arv on kahekordistunud, on kaks kolmandikku salasigarettidest pärit Venemaalt ja kannavad peamiselt Bayroni kaubamärki.
Eelmisel aastal tarbiti ELis 58,6 miljardit salasigaretti, mis on võrdväärne Hispaania ja Portugali seadusliku sigaretituruga, ja saamata jäi 10,9 miljardit eurot maksutulu. Mullu olid kõikidest ELis tarbitud sigarettidest 10,5% ebaseaduslikku päritolu, 2012. aastal oli näitaja 11,1% ja 2011. aastal 10,4%. Peamiselt salakaubanduse eesmärgiks toodetud nii-öelda odavate valgete sigarettide arv tõusis rekordilise 19,6 miljardi sigaretini, 2006. aastal oli see näitaja peaaegu null.
Seotud lood
Varimajanduse osakaal elanike kulutustes on kümne aasta madalaimal tasemel, selgus täna avaldatud konjunktuuriinstituudi uuringust.
Mullu toodi iga Venemaalt Eestisse saabunud isiku kohta keskmiselt 15 salasigaretti, mida on 5,5 korda vähem kui 2012. aastal. Abi on olnud karmimast kontrollist.
Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing räägib täna mulluseile uuringuile tuginedes varimajanduse levikust Eestis ja seeläbi riigile laekumata jäävast maksutulust.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?