Nafta hinnad on juba kolmandat nädalat järjest languses tänu Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika kriiside leevenemisele. Regiooni järgmise aasta naftatarned on aga Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) sõnul ülisuure riski all.
Turud on tuleviku tarnete osas optimistlikumad, märkis IEA oma juuli raportis. IEA prognoosis, et globaalne nõudlus nafta järele kasvab 2015. aastal 1,4 miljoni barrelini päevas võrreldes praeguse 1,2 miljoni barreliga päevas 2014. aastal.
Ühtlasi hoiatati, et geopliitiline ebakindlus on ka järgmisel aastal suureks murekohaks.
“Globaalselt majanduselt oodatakse järgmisel aastal jätkuvat hoogustumist. Tarneprobleemide risk Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas ning ka Iraagis ja Liibüas on järgmisel aastal jätkuvalt ülikõrge,” märkis IEA.
2015. aasta riskid on eriti kõrged. Makroökonoomikas põhjustavad ebakindlust geopoliitiline ebakindlus Iraagis, Ukrainas, Liibüas, Nigeerias ning Venetsueelas.
Naftafutuurid jõudsid oma üheksa kuu kõrgeimale tasemele, milleks oli 115 dollarit barreli eest, juunis. Tänu tarneriskide hajumisele on naftabarreli hind aga langenud 108 dollarile.
Commerzbanki analüütikud sõnasid, et Brenti langus 108 dollarile peale üheksat päeva langust oli pikim kukkumine viimase nelja aasta jooksul.
IEA sõnul juhib nõudlust nafta järele 2015. aastal väljaspoole OECDd kuuluv sektor.
“Paljud OECD-sse mittekuuluvad majandused on astumas arengufaasi, kus kasvavad sissetulekud ja suurenev industriaaltegevus kasvatab nõudlust nafta järele kiiresti,” märgib IEA.
Seotud lood
Esmaspäeva õhtul on süttinud juba teine suur naftamahuti Liibüa pealinnas Tripolis, teatab BBC. Tuli on kontrolli alt väljas ja kohalikud võimud on juba palunud rahvusvahelist abi.
Maailmas suuruselt teine naftamaardlate teenuste pakkuja Halliburton teatas teise kvartali puhaskasumi 20protsendilisest kasvust, kuna suurenes nafta puurimine Ameerika Ühendriikides ja Mehhiko Lahes.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.