"Kui meie seadused seda (hormoonliha - toim.) ei luba, siis see ei ole see, mille üle me läbi räägime," ütles Ratso. Geneetiliselt muundatud organismide suhtes on ELis paigas selge skeem, kuidas need saavad ELi turule siseneda. Ka see raamistik Ratso sõnul ei muutu.
Ukraina kriisiga seoses on Euroopas teravalt päevakorras energiajulgeoleku teema ja tarnijate mitmekesistamine. Praegu on USAst nii gaasi kui ka nafta eksport sisuliselt keelatud. Naftat võib eksportida ainult presidendi loal, gaasi puhul on vaja litsentsi.
"Me tahaks ikkagi kindlust, et kui meil on vabakaubandusleping, siis ekspordipiirangud naftale ja gaasile peaksid saama keelustatud. See on meie eesmärk," rääkis Ratso. "USA on siin üks võimalus. Samamoodi Eesti jaoks, kui see LNG terminal meil kunagi tuleb, võiks USA olla üks allikas."
ELi ja USA vabakaubanduskõneluste näol on tegemist läbi aegade suurima kahepoolse vabakaubanduslepinguga, mis hõlmab ligi 40% maailma SKPst, andes suunda ja luues standardeid ka teistele maailma riikidele. Viimases ongi leppe suurim väärtus, kuna tariifid on juba madalad, keskmiselt 4% tasemel. Mõju oleks siiski märkimisväärne.
"Euroopa Liidu poolt võib öelda, et oleme pettunud USA pakkumises," oli Ratso üsna järsk, selgitades, et võrreldes ELi pakkumisega ei ole USA ettepanekud ELi arvates tööstus- ja põllumajandustariifide langetamiseks piisavalt ambitsioonikad.Tõsiseks vaidluseks on läinud ka selle üle, et kas USA ja ELi vabakaubandusleping peaks hõlmama finantsteenuste reguleerimist.
USA leiab et ei peaks, kuna kardetakse, et ühtlustades ei saaks pangandusreeglid piisavalt ranged ning taoliseks koostööks ja koordineerimiseks sobiks paremini G20 tasand. Nii tahaks USA läbi rääkida vaid finantsturgudele juurdepääsu üle. EL, mille pangad on USA reeglite rikkumise eest trahvi saanud (viimati Prantsuse Paribas), on huvitatud regulaatorite tihedamast koostööst.
"Meie seisukoht on, et kui lepingu eesmärk on regulatsioonide lähendamine, miks siis peaks finantssektori kõrvale jätma. EL ja USA kokku on 70% kogu maailma finantsturust. Miks see peaks vähem oluline olema kui fütosanitaarreeglid," ütles Ratso. Ja kui varem pole lepingud sellist koostööd hõlmanud, siis vastuargument on, et selle lepingu eesmärk ongi kaugemale minna.
Ratso avaldas lootust, et tuleva aasta alguses, kui USA Kongressi novembrikuised vahevalimised on läbi, saab läbirääkimistel jälle kiiremas tempos edasi minna. "Poliitilises mõttes võiks järgmine aasta olla hea, mingeid valimisi pole plaanis," ütles ta.