Legaalse kanepiga tegelevatel ettevõtjatel läheb USAs hästi ning kasumid tõusevad. Järjest rohkemates osariikides toimub legaliseerimine ning kanepitööstusest on saanud kõige kiiremini kasvav tööstus USAs, vahendab International Business Times.
- Meditsiinilise kanepi kasvatus San Joses, USAs. Foto: Bloomberg
Ettevõtjad loovad hulgaliselt idufirmasid – toodetakse kaasaskantavaid suitsetamisvahendeid, efektiivsemaid niisutussüsteeme ja LED valgusteid kasvatajate jaoks. Nad on tõestanud, et legaalse kanepiga on võimalik suurt raha teenida.
„Täieliku legaliseerimise korral oleks see 36 miljardi dollarini ulatuv tööstus,“ ütles investeerimis- ja uuringufirma ArcView tegevjuht Troy Dayton. ArcViewi fookus ongi seatud peamiselt kanepitööstusele. Suur osa inimestest, kes kanepiettevõtte rajavad, ei ole aga kasvatajad, sest see nõuab teatud oskuseid. „See on nagu kullapalavik. Praegu on õige aeg müüa kirkasid ja labidaid,“ ütles Dayton.
Kanepitööstus kasvas ainuüksi 2014. aastal 74 protsenti 2,7 miljardi dollarini. Sellega on kanepitööstus kõige kiiremini kasvav tööstus USAs. Mitmed turueksperdid usuvad, et tööstuse maht võiks sellel aastal jõuda 3,5 miljardi dollarini. Mitmed kanepiettevõtted Colorados ja Washingtonis, kus legaliseerimine toimus kõige varem, on läbinud ka aktsiaemissiooni. Samas tasub märkida, et enamus neist on emissiooni läbinud niinimetatud over-the-counter turgudel (turud, kus väärtpaberite müük toimub vahendajateta).
Over-the-counter aktsiatel on väiksem likviidsus ning nad peavad täitma vähem nõudeid, et börsinimekirjas püsida. Mitmed ettevõtted ei esita isegi majandutegevuse aastaaruandeid. Nendel firmadel ei pruugi olla ka kompetentseid juhte.
Aktsiate tõusu see pole aga takistanud ning 2014. aastal tõusid kanepiaktsiad Forbesi andmetel 147 protsenti. Tasub aga märkida, et USA väärtpaberi- ja börsikomitee on illegaalse tegevuse tõttu mitmete kanepiettevõtete aktsiatega kauplemise peatanud.
Paljude ettevõtjate jaoks tähendab legaalne kanep puutumata turgu, millel on tohutu kasvupotentsiaal. Vabaaja kanep on legaliseeritud Alaska, Colorado, Oregoni ja Washingtoni osariikides. Eksperdid ennustavad, et järgneva nelja aasta jooksul legaliseerivad kanepi veel 14 osariiki. Meditsiinilise kanepi müümise on legaliseerinud 23 osariiki.
ArcViewi raporti kohaselt ostis 2013. aastal USAs legaalset kanepit 1,5 miljonit tarbijat. Viies osariigis on kanepitööstuse maht ületanud 100 miljoni dollari piiri. Analüütikud prognoosivad, et Alaska ja Oregoni osariikides, mis legaliseerisid vabaaja kanepi novembris, ulatub tööstuse maht sellel aastal 275 miljoni dollarini.
„Pärast kanepi legaliseerimist teadsime kohe, et meie tooted sobivad kanepitööstuse jaoks väga hästi. See on valdkond, mille kaudu saame oma müüki suurendada,“ ütles tervishoiu ettevõtte Vaportek pressiesindaja Sunny Schneider-Christensen CNN Money'le. Vaportek toodab hetkel haiglates lõhna kontrolli all hoidvaid masinaid. Viimasel ajal on ettevõte teinud koostööd ka kanepitööstusega ning on püüdnud oma seadmeid ümber teha nii, et need sobiks ka kanepi kasvatamisega tegelevatele ettevõtetele.
Seotud lood
Tunnistan, et kanepiga mul mingit suhet ei ole, aga kuna mulle kirjutas lugeja ja küsis kanepit tootvate ettevõtete aktsiate kohta, siis mõtlesin, et miks mitte veidi seda teemat uurida.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.