Ekspertide sõnul võivad 3D-printerid hakata inimnahka looma juba viie aasta pärast, vahendab CNN Money.
Ettevõtted arendavad spetsiaalset 3D-printimist, kus kasutatakse elusrakke. Seda nimetatakse „bioprintimiseks.“ Ekspertide sõnul võib tööstuse väärtus ulatuda 2025. aastaks miljardi dollarini.
Organite printimisest on kõrgtehnoloogilise tootmise puhul räägitud juba mitu aastat. Nahakudede loomine võib ilufirmade suure huvi tõttu jõuda aga enne.
Kosmeetikagigant L’Oreal on selles osas juhtpositsioonil. Maailma suurim ilufirma alustas hiljuti koostööd USA biotehnoloogia firmaga Organovo, et arendada
3D-printeri abiga loodud nahakudesid. Ilufirmal on vaja nahka selleks, et testida oma tooteid.
L’Oreal on nahkkudet loonud juba kümneid aastait. Prantsuse firma kasvatab nahka laboratooriumis, et vältida Euroopa keeldu müüa tooteid, mida on testitud loomade peal.
Naha kasvatamine on aga väga keeruline ja aeglane protsess. 3D-bioprintimine kiirendaks protsessi ja prototüübid oleks tunduvalt tugevad.
Uue tehnoloogia kasutuselevõtt võib tähendada, et seda kasutavatel ilufirmadel hakkab tihedas konkurentsis paremini minema. Et teistest ette jõuda, kulutatakse tohutuid summasid. Ainuüksi L’Oreal kulutas 2013. aastal uuringute ja innovatsiooni peale miljard eurot.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.