Venemaa ärimees Max Freidzon väidab, et Vladimir Putin sai Peterburi abilinnapeana 4% osaluse tema kütusefirmas, kirjutas Times.
- Väidetavalt sai Vladimir Putin Peterburi abilinnapeana lepingu vahendamise eest osaluse kütusefirmas. Foto: Scanpix/Reuters
Freidzon käib New Yorgis kohut kahe Vene ettevõttega, erafirmaga
Lukoil ja riikliku
Gazpromiga. Tema kinnitusel on kaks kütusehiidu tõuganud ta pettusega välja firmast Sovex, mille ta ise rajas 1995. aastal. Firmal oli eksklusiivne õigus tarnida
Peterburi Pulkovo lennujaama lennukikütust.
Vladimir Putini nimi ei sisaldu küll Freidzoni esitatud hagis kahe kütusefirma vastu, kuid hiljuti "Raadio Vabadusele" oma kohtulahingust rääkides jõudis ta jutuga
Venemaa presidendi juurde. Tema sõnul olevat Peterburis abilinnapeana ettevõtluse eest vastutanud Putin saanud linna ja erafirma sõlmitud lepingu eest Sovexis 4% osaluse.
Times kirjutas laupäeval, et küsis Putini pressisekretärilt Dmitri Peskovilt, kas Freidzoni räägitud jutt Sovexi aktsiate saamisest vastab tõele. Peskov vastas sellele eitavalt.
Samasuguse eitava vastuse andis Peskov veel 20 küsimusele, mille Times tema kaudu Putinile esitas. Mõned nendest küsimustest:
Kas Putin on investeerinud Gunvorisse?Kas Gennadi Timtšenko aitas rahaliselt Putinit, kui viimane kolis 1998. aastal Moskvasse?Kas Putin külastas Timtšenkot, kui see elas Soomes? Kui jah, siis kui sageli ja miks?Kas Putin aitas 1990ndatel aastatel kaitsta Timtšenko äri Peterburi kuritegelike jõukude eest?Kas Sovexi aktsionäride seas figureeriv Aleksei Miller esindab ettevõttes tegelikult Putinit? Väidetavalt on Putini isikliku vara väärtus 40 miljardit dollarit. Kas see number vastab tegelikkusele? Times kirjutas, et kohtule esitatud dokumentide põhjal kirjeldatakse Putini lähedast abilist Aleksei Millerit Sovexi aktiivse ülevõtjana. Paberites märgitakse, et Sovexi mahhinatsioonide tulemusena saadud raha kanditi New Yorki, Monacosse, Liechtensteini ja Küprosele.
Freidzon nõuab temalt ebaseaduslikult ülevõetud ettevõtte eest üle poole miljardi dollari kompensatsiooni - seda nii Sovexi kui selle valdusfirma Sigma eest.
Seotud lood
Venemaa energeetikaministeerium vaatas üle riigi suuruselt teise gaasitootja Novateki taotluse, kes plaanib hammustada riigimonopol Gazpromi ärist tükikese ning hakata eksportima Euroopasse, kirjutab Vene majandusleht Vedomosti.
Venemaa suurim gaasitootja Novatek, mille kaasomanikud on Gennadi Timtšenko ja Leonid Mihelson, sai koos Itaalia energiahiiglasega Eni õiguse puurida naftat ja gaasi Montenegrole kuuluvast Vahemere osast.
Maailma ühe suurema toormekaupleja Gunvor omanik Torbjörn Törnqvist premeeris ennast miljardi dollarise erakorralise dividendiga, et osta ettevõttest välja Vene partner Gennadi Timtšenko, kellele Ameerika Ühendriigid on kohaldanud sanktsioonid, kirjutas Financial Times.
Vene Forbes reastas Venemaa eelmise aasta n-ö riigitellimuste kuningad ehk ettevõtjad, kes võitsid mullu kõige enam riigihankeid. Kuningate ilma konkursita võidetud hankeid on kokku üle triljoni rubla väärtuses, kirjutab väljaanne.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.