Ehitusettevõtjate usk järgmisel kolmel kuul tööde mahtu kasvatada on tõusnud võrreldes mullusega 15 protsenti, mis viitab sellele, et suurenenud on ettevõtjate lootus valdkonna kasvule.
- Bauschmidti juhatuse liikmel Martin Viilepil on põhjust rõõmustada: noor ettevõte kasvab jõudsalt. Foto: Andres Haabu
Eesti
Konjunktuuriinstituudi (EKI) avaldatud statistikast nähtub, et kasvanud on ka ettevõtjate kindlustunne ja seda eelkõige tellimuste portfelli paranemise tõttu. Tellimuste kasvule viitab omakorda tootmisvõimsuste kasutamise paranemine. EKI direktor
Marje Josing ütles, et tootmisvõimsus väljendab seda, mil määral on kasutusel
ehitusettevõttele kuuluvad seadmed ja masinad. Mida rohkem saab ettevõtja oma seadmeparki ära kasutada, seda parem on tema kasumlikkus ja tulunäitajad.
Josing ütles, et kasvu põhjused võib olla mitmeid. Ühe näitena tõi ta välja
KredExi programmi, mille abil saab kortermajade soojustamisele toetust. „See on suurtele ühistutele kindlasti väga oluline, nad on seda oodanud,“ kinnitas ta.
Josing tõi välja, et ehitustegevust soodustab ka aktiivne kinnisvaraarendus.
Merko Ehituse turundus- ja kommunikatsioonijuht Merit Kullasepp ütles, et ettevõte panustab kinnisvaraarenduse valdkonda üha tugevamini ning selle osakaal on 2015. aasta esimeses kvartalis tõusnud 24,3 protsendini Merko kontserni kogutuludest.
„Aktiveerumise märke näitab hoonete, sealhulgas elukondlike hoonete ehitus, kus ehitusmahud on suurenenud,“ märkis ta. Seevastu selgelt on vähenenud tema sõnul ehitusmahud insener- ja teedeehituse valdkonnas, tingituna
Euroopa Liidu rahastusega projektide vähenemisest.
Lepingute portfelli hoidmine ja kasvatamine on tema sõnul ehitusettevõtetele praegu siiski suur väljakutse, eeskätt tulenevalt Euroopa Liidu poolt rahastatavate riigihangete väljakuulutamise vaheperioodist. „Kasvuperspektiivid ehitusturul võivad paraneda alates 2016. aastast, mistõttu on ehitusettevõtetele lähiajal väga oluline paindlikkus ja efektiivne tegutsemine,“ nentis ta.
Kommentaar
Väiksemal ettevõttel konkurentsis raske
PK Ehituse tegevjuht Kaido Kaasik ütles, et viimased paar nädalat on tellimuste arv kasvanud, kuid möödunud aasta tellimuste mahtu pole tänavu lootust saavutada.
„Minu jaoks on see hooaeg läinud lahti alles paar nädalat tagasi, kui on järjest hakanud tellimusi tulema, aga see esimene poolaasta väikese erandiga ehitusnäituse ajal on olnud küll üks nutt ja valu ausalt öeldes,“ lausus Kaasik.
Kaasiku hinnangul on üheks põhjuseks suurenenud konkurents. „Turul on väga palju ikkagi selliseid musti tegijaid, kellega on ausalt öeldes lootusetu konkureerida,“ ütles ta. Kaasiku sõnul on aga selliste konkurentide suhtes piisavalt nõudlust. „On selliseid juhtumeid küll ja küll, kus lõpuks ikkagi otsustatakse sularaha tegija kasuks ja öeldakse, et tee sama ja sa saad selle tellimuse,“ lausus Kaasik ja lisas, et see aga ei lähe nende ettevõtte äritavadega kokku.
Kaasiku arvamuse kohaselt raskendab ettevõtte tellimuste kasvu ka kitsas spetsialiseerumine. „Oleme spetsialiseerunud katustele ja ventileeritavatele fassaadidele, mitte profifassaasidele, mis on hästi rahamahukad,“ märkis ta. Kaasik sõnul on probleeme siiski ka teistel ettevõtetel. „Sellest hooajast rääkides paljud tuttavad ja vähem tuttavad ütlevad, et see hooaeg tuleb kuidagi üle elada,“ nentis ta.
„Ma ei tunne, et ma olen ise midagi hullult teistmoodi teinud või oma kliente kehvemini kohelnud, pigem on kliendi poolt tekkinud rohkem viiteaega ja hinnasurve on tegelikult tohutu,“ kommenteeris Kaasik.
Stabiilsus tuleb ajaga
2012. aastal ehitusettevõtlusega alustanud Bauschmidt OÜ tegutseb ettevõtte juhatuse liikme Martin Viilepi sõnul kasvavas tempos. „Noore ettevõttena ongi loogiline kasvada,“ märkis Viilep, kelle kinnitusel liigub ettevõte turuga kaasa. „Loodetavasti mitte enam siis, kui turg langeb,“ lisas ta rõõmsalt.
Ettevõtte suurenemine tingib aga ka vajaduse uute ehitustööliste järgi, mis ühel hetkel võib Viilepi sõnul muutuda probleemiks. „Kui sama palju edasi kasvab, siis võib väheke raskemaks minna, et leida korralikke töötajaid,“ lausus ta. Viilep märkis, et Eestis on ees veel mitmeid suuremaid ehitusprojekte, mis samuti tööturgu mõjutavad.
Praegu aga Viilep töötajate puuduse üle ei kurda. „Inimesed on turul juba nii palju targemaks saanud ja kogemust on ka, et suudetakse plaanidest kinni pidada ja oma tegevusi planeerida,“ ütles Viilep.
Astlanda Ehituse nõukogu esimees Olaf Herman ütles, et ettevõttel on head ajad ja tegevus stabiilne. „Stabiilsus – see on kõige parem ehitustöös,“ sõnas Herman. Ta selgitas, et näiteks enne buumi tuli ettevõtjatel aktiivselt konkurentsis võidelda, mis tähendas mõju nii tellijate arvule kui ka hindadele.
Herman tõdes, et liiga kauaks ei maksa siiski tasast kulgu loota ning vahepeal on vaja ennast üles äratada. „Raputused võiksid olla mõne aasta pärast, praegu naudiks seda stabiilsust,“ sõnas ta.
Seotud lood
Ehitaja Bauschmidti saneerimine näitab väikefirma Klaaspasun juhatuse liikme Aare Roosiväli hinnangul peatöövõtjate probleeme ehitusturul. Peatöövõtjad viskavad kivi hoopis tellijate kapsaaeda.
Peatöövõtja Bauschmidt on lühikese ajaga murdnud ennast parimate ehitusfirmade ridadesse. Enne jõule läks firma ootamatult saneerimisele.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.