Reformierakonna halliks kardinaliks peetav Rain Rosimannus rääkis Äripäevale oma tegemistest kütuseäris ja toonitas seejuures, et emulgeeritud kütuse tootmise kavandamine koos Arco Vara endise suuromaniku Richard Tomingasega käib tihedas koostöös maksuametnikega.
- Reformierakonna hall kardinal Rain Rosimannus tahab hakata koos Richard Tomingasega emulgeeritud kütuseid tootma. Foto: Raul Mee
Tomingase ülejäänud kütuseärist, milles kasutatakse osavalt ka üht omamoodi maksuauku, Rosimannus end distantseerib.
Kust ja millised kütuselisandeid toote maale Happy Hydrocarbons OÜga (Rosimannuse osalusega kütuselisandite maaletooja) ning kellele neid edasi müüte?
Sel aastal ei ole Happy Hydrocarbons kütuselisandeid maale toonud. Lisandite ja määrete teema ei ole praegu prioriteet, aga ma ei välista jätkamist tulevikus.
Varem vahendasime USAs nanotehnoloogial toodetud lisandeid nende Euroopa esindajalt Hollandis (Happy Hydrocarbonsi käive oli mullu 117 000 eurot ja tunamullu 150 000 – toim). Need lisandid parandavad suurtes põletusseadmetes kütuste põlemisprotsessi ja vähendavad seeläbi kütusekulu ning kahjulikku mõju keskkonnale.
Info klientide kohta oleks kindlasti huvitav lugemine konkurentidele, seda rõõmu ma neile pakkuma ei hakka (Rosimannuse äripartner Richard Tomingas viitas Äripäevale, et Rosimannus on kütuselisandeid müünud laevakontsern Tallinkile – toim). Võin kinnitada, et riigiettevõtetele me lisandit müünud ei ole, ehkki ma ei näe ühtegi põhjust, miks ka riigiettevõtted ei võiks põhimõtteliselt kasutada rahasäästvaid ja keskkonnasõbralikke tooteid, kui need on turul parimad.
Kas Happy Hydrocarbons on müünud tooteid mõnele neist firmadest: Novus Oil, Novutech, United Oil ja BRE Estonia (Richard Tomingase ja Kristjan Oleiga seotud ettevõtted)?
Ei ole ega hakka ka tulevikus.
Millega tegeleb Novus Greenoil OÜ, mille asutasite tänavu juulis koos Richard Tomingasega?
Novus Greenoil ei ole veel majandustegevust alustanud, kuid põhifookus saab olema keskkonnasõbralike emulgeeritud kütuste müügil. Kogu tegevust oleme kavandanud tihedas koostöös maksuameti ja rahandusministeeriumi maksuspetsialistidega. Meie huvi on teha kõike läbipaistvalt ja korrektselt.
Mida see tähendab, et tihedas koostöös maksuameti ja rahandusministeeriumi maksuspetsialistidega?
Konsulteerime nendega pidevalt, kuidas on õige käituda ja võimaldame neile ligipääsu tootmisprotsesside juurde, et neil oleks asjadest pidev ja selge ülevaade. See, et maksuamet oleks meie tegemistega kursis ja rahul, on meie äriline huvi. Pole mingit soovi takerduda mingitesse tagantjärele tabavatesse ootamatutesse vaidlustesse või hakata maadlema mingite teadmatusest tulenevate tontidega. See oleks väärtusliku aja raiskamine.
Millal Novus Greenoiliga kavatsete tegevust alustada ja millest see sõltub?
Esimesel võimalusel. Sõltub testide edukast läbimisest.
Ütlesite, et hakkate tootma keskkonnasõbralikke emulgeeritud kütuseid. Mida need endast kujutavad, kas kütuse veega segamise tehnoloogiat, ja milliseks aktsiisikaubaks liigituvad?
Väga lihtsustatult on jah tegu “kütuste veega segamise tehnoloogiaga”, milles kasutatakse vähesel määral ka spetsiifilisi lisandeid, mis aitavad vett paremini siduda. Keskkonnasõbralik, sest vesi nimelt ei ole fossiilkütus ega tekita kahjulikke heitgaase. Sarnast tehnoloogiat on edukalt arendatud ka mujal – kui ma ei eksi, siis Norras, Jaapanis ja Itaalias. Aga Eestis on suudetud luua lahendus, mis teeb vee nanopihustamist neist majanduslikult märksa efektiivsemalt. Emulgeerida võib erinevaid baaskütuseid, sõltuvalt baaskütusest saadakse ka erinevaid lõpptooteid. Sama nanopihustustehnoloogiat saab aga kasutada ka lihtsalt kehva kvaliteediga kütuste homogeniseerimiseks ehk maakeeli öeldes – tükilisuse vähendamiseks ja ühtlustamiseks. Sel juhul tuleb seadmest välja täpselt sama kütus, mis sisse pandi, ainult et parema kvaliteediga.
Kuidas tunnete Richard Tomingast ja kuidas sai alguse teie ühine äriplaan?
Olime kunagi aastaid tagasi tema algatusel ühe korra kohtunud, nii et teadsime teineteist, aga ei suhelnud. Ta otsis mind eelmise aasta septembris üles ja rääkis, et on emulsioonide teemast huvituma hakanud. Vahetasime niisama mõtteid. Mina olin jälle kütuselisanditega tegelenud mõne aasta. Sel aastal leidsime, et võiks äkki emulsioonkütustega koos edasi minna. Aga mina olen selles asjas üksnes väikeosanik, Happy Hydrocarbonsile kuulub vaid 10% ettevõtmisest.
Kuidas tunnete Tomingase äripartnereid Sven Viidast ja Kristjan Oleid?
Kristjan Olei ja Sven Viidasega olen mõnel korral kokku puutunud. Nagu mina olen aru saanud, siis nemad on nii-öelda tehnoloogiainimesed ehk nemad ongi suutnud selle nanopihustamise tehnoloogia kokku panna. Olen käinud kohapeal seadme töötamist vaatamas. Töötas kenasti.
Olete seotud äriseltskonnaga, kes pärast erimärgistatud diislikütuse keelamist kodude kütmisel ja laeva- ning raudteekütusena on tulnud turule diislikütusest lisandite abil segatava raske kütteõliga. Pean silmas näiteks Richard Tomingase Novutechi ja United Oili. Diislikütusest osavalt segatud raske kütteõli aktsiis on 26 korda väiksem kui diislikütuse aktsiis, samas kui parameetritelt on mõlemad kütused ligilähedased. Erimärgistatud diislikütuse kasutamise piirangud seati sisse 2014. aasta koalitsioonilepingu tulemusel, mille koostamisel osalesite ka Teie. Miks Te kirjeldatud maksuaugul lasite tekkida ja sellest ise kasu lõikate?
Minu osalus antud äris piirneb Novus Greenoil OÜga, mis ei ole tänaseks äritegevust alustanud. Mingist kasusaamisest on seetõttu kohatu rääkida. Teistes nimetatud firmades mul osalus ja kaasarääkimisõigus puudub.
Maksupoliitika on Euroopa Liidu direktiivide raames riigi kujundada. Ju on tänaste regulatsioonide kujunemisel mingid ajaloolised põhjused ja põhjendused, mida oskavad paremini kommenteerida maksuspetsialistid (kes mina ei ole), aga kindlasti ei ole mingeid uusi maksuauke tekkinud 2014. koalitsiooniläbirääkimiste tulemusena. Erimärgistatud kütuse erandite vähendamine pani neid auke hoopis kinni. Meie oma väikeses kooperatiivis Novus Greenoil kavatseme kindlalt ja ausalt täita seadust ning anname endale aru, et maksuregulatsioonid võivad muutuda ka tulevikus, ehkki ettevõtjana ootaksin riigilt pigem maksukeskkonna pikemaajalist etteennustatavust.
Seotud lood
Rain Rosimannuse ettevõtluskarjääri varjutab järjekordne must plekk, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.