Mitmete nakkavate haiguste tõsised puhangud võivad globaalse majanduse jaoks olla suurem risk kui sõjad või finantskriisid, kuid maailm ei ole nende jaoks piisavalt valmistunud, selgub värskest raportist.
- Palju hirmu külvanud ebolapuhang. Foto: EPA
Täna avaldatud Commission on a Global Health Risk Framework for the Future uuringu kohaselt nähakse nakkushaiguseid vaid tervisehädadena, kuid need on potentsiaalseks ohuks ka turvalisusele ja majandusstabiilsusele, vahendab CNBC.
Uuringu kohaselt võib 1918. aastal puhkenud 50-100 miljonit inimest tapnud gripilaine taoline puhang täna globaalsele majandusele maksma minna keskmiselt 60 miljardit dollarit aastas.
Valitsused aga kulutavad haigustepuhangute ennetamiseks väga vähe raha võrreldes kulutustega, mis eraldatakse riigikaitsele ja finantskriiside lahendamiseks.
“Me ei ole veel teinud piisavalt selleks, et ennetada või valmistuda sellisteks potentsiaalseteks pandeemiateks,” sõnas komisjoni juht Peter Sands.
“Suur probleem seisneb selles, et erinevate tasemete juhid ei ole nendele ohtudele pööranud vajalikul määral tähelepanu. Ebola ja teised haigusepuhangud on selgelt välja toonud puudujäägid meie ettevalmistuses, regeeringute nõrkused ning mitmed globaalsed ja kohalikud juhtimisalaseid puudujäägid.”
Hoolimata edasiminekutest
haiguste uurimisel ja meditsiinis, usuvad teadlased ja rahvatervise eksperdid, et pandeemia risk on üha kasvav, kuna inimesed reisivad üha rohkem, kaubavahetus ja kommunikatsioon on üha elavamad.
Raporti kohaselt peaks panustama ennetavatesse meetmetesse ligi 4,5 miljardit dollarit aastas.
Ligi 3,4 miljardit dollari peaks suunama vaeste riikide tervishoiusüsteemide parandamisesse, miljard dollarit tuleks suunata teadusesse ja arendusesse ning ülejäänud peaks ära jagama ÜRO ja
Maailmapanga organite vahel, mis ennetaksid või tegutseksid juba kriisi puhkedes.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.