SEB grupi peaökonomisti Robert Bergqvisti hinnangul laseb Eesti valitsus käest võimaluse majandust arendada, sest ei võta laenu.
- Robert Bergqvist Foto: Mihkel Nestor, SEB majandusanalüütik
Bergqvist rääkis
intervjuus Postimehele, et tema arvates on valitsuse võlakoormuse kriitiline punkt 80 protsenti sisemajanduse kogutoodangust ehk juhul kui võlakoormus kasvab üle selle, on see probleem, aga kui võlakoormus on liiga madal, võib see tähendada, et valitsus võib olla liiga ettevaatlik.
„Sellisel juhul lastakse käest mitmeid võimalusi – te ei saa oma majandust arendada,“ ütles Bergqvist. Ta tõi näiteks Saksamaa, kes saab 10-aastast laenu 0,1-protsendilise intressimääraga.
„Kui te usute, et järgmise 10 aasta nominaalne SKT kasv on kõrgem kui 0,1 protsenti, siis peaks võtma laenu. Juhul kui Eesti SKT nominaalkasv on kõrgem kui nominaalne laenukulu, siis tuleks võtta laenu. Nii ongi. Seda eriti, et teil on väike valitsuse võlakoormus,“ selgitas Bergqvist.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.