Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Marko Mihkelson leidis Äripäevale antud kommentaaris, et brittide lahkumine Euroopa Liidust on kogu demokraatliku läänemaailma jaoks suur šokk, mis lõhestab kogu läänemaailma ning mõjub negatiivselt majandusele.
- Marko Mihkelson Foto: Veiko Tõkman
Mõjutab maailmamajandust
Mihkelsoni hinnangul on Brexiti mõju maailmamajandusele vähemalt lühemas perspektiivis selgelt negatiivne. Seda seetõttu, et Suurbritannia on oma suuruselt maailma viies majandus.
“Esimese hinnangu brittide lahkumisotsusele andsid maailma finantsturud,” ütles Mihkelson. “Inglise nael kukkus kui kivi enam kui 30 aasta tagusele tasemele. Kõik võtmetähendusega börsiindeksid ning nafta hind on tugevas miinuses”, tõi ta välja segadusteaja esimesed indikaatorid.
Lõhestab britte
Mihkelsoni arvates võib Ühendkuningriik olla vastakuti oma ajaloo suurima sisenemise murenemisohuga. “Pole välistatud, et Euroopa Liitu jäämist pooldavad šotlased ja ka Põhja-Iirimaa nõuavad iseseisvusreferendumit,” selgitas Mihkelson, lisades et Põhja-Iirimaa vabariiklik partei Sinn Fein on juba väljendanud soovi Iirimaaga ühinemiseks.
Lahkumisotsus peetakse väga valusaks kaotuseks ka peaminister David Cameronile ning seetõttu halvendab saareriigi olukorda ka oht, et kriisi hetkel võidakse välja vahetada valitsuse juht. “Väga raske on ette kujutada Cameroni jätkamist ametis, valitsusevahetus, mida ei saa välistada, süvendaks paratamatult segadust,” arvas Mihkelson.
Eksistentsiaalne kriis Euroopas
Mihkelsoni hinnangul pole Euroopa Liit täna hommikul enam kaugeltki see, mis ta oli eile. “Kõigile senistele kriisidele, olgu nendeks siis Kreekaga seonduv või ränne, on lisandunud eksistentsiaalne kriis,” rääkis ta. “Brittide lahkumisläbirääkimised tekitavad täielikult uue olukorra Euroopa Liidu kõigil tasanditel ning keegi ei oska öelda, millega see lõpeb,” selgitas Mihkelson.
Lisaks ohustab Brexiti valguses Euroopa Liitu ka see, et Suurbritannia eeskujul võivad lahkumissoovi esitada ka teised riigid. “Halvim, mis võiks juhtuda, on doominoefekt üle ühenduse, kus hakatakse brittide eeskujul nõudma uusi lahkumisreferendumeid,” sõnas Mihkelson. “Populistid, nagu Le Pen Prantsusmaal või Wilders Hollandis, püüavad kindlasti segadusteaega enda kasuks pöörata,” arvas Euroopa Liidu asjade komisjoni liige.
Mihkelsoni sõnul seab brittide lahkumisotsus tõsise surve alla kogu demokraatliku läänemaailma sisemise ühtsuse ning solidaarsuse. “Rõõmustavad need, kes tahavad näha lääne ühtse väärtusruumi murenemist – oht selleks on täna reaalne,” ütles ta.
Eesti julgeolek võib kannatada
Brittide lahkumisotsus mõjub Mihkelsoni arvates negatiivselt ka Eestile. “Mida lõhestatum ja katkisem on läänemaailm, seda haavatavamad võivad olla ka meie rahvuslikud huvid ning julgeolek,” leidis ta.
Seetõttu peab Euroopa Liidu asjade komisjoni liige oluliseks keskenduda toimunu maksimaalsele kriisijuhtimisele. “Seda tuleb teha viisil, mis hoiaks ära Brexitist tekkida võivad tüsistused kogu läänemaailmale,” lõpetas Mihkelson.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.