Tuntud Eesti ettevõtjad eelistavad praegustest presidendiks pürgijatest selgelt ühte kandidaati.
- Tänavusel Äriplaanil esinevatel ettevõtjatel on valdavalt üks lemmik, keda nad järgmisena presidendilossis näha tahaksid. Foto: Andras Kralla
Jüri Mõis, Raul Kirjanen, Viljar Arakas ja Hannes Lilp peavad praegustest presidendikandidaatidest parimaks valikust Siim Kallast, Allar Jõks on aga näiteks Karli Lamboti esimene valik.
Omadustest peavad äriliidrid presidendi puhul tähtsaks elukogemust, välispoliitilisi oskusi ja rahvusvahelist tuntust, maailma tajumist ning majandustausta.
Küsisime konverentsi Äriplaan tänavuste esinejate käest, milline peaks olema Eesti uus president ja keda nad olemasolevatest kandidaatidest eelistavad.
SRC Groupi suuromanik Hannes Lilp:
"Minu isiklik sümpaatia kaldub Siim Kallase poole. Tegu on inimesega, kes on rahvusvahelisel maastikul tuntud ja kogenud. Ma pean seda oluliseks. Tal on ideid ja kindlasti on tal meile tagasi anda palju kogemusi, mida ta on Eestist väljaspool kogunud."
Mootor Grupi omanik Hugo Osula:
"Kui maailmas on ajad nii keerulised, siis väikese riigi eesotsas peab olema inimene, kes maailma tajub. Meil Eestis on võib-olla ühe käe sõrmedel võimalik üles lugeda inimesi, kes on globaalsel tasemel tuntud ja kelle sõna ning tegu maksavad. Nende hulgast peaks see president tulema.
Praeguste kandidaatide seas on need inimesed olemas. Küsimus on nüüd selles, et need inimesed, kes presidenti valivad, kas nad lähtuvad kitsast kildkonna huvist või vaatavad praeguseks keeruliseks muutunud maailma ja suudavad selle põhjal otsuse teha. Selle väikse rahva huvidest lähtuva otsuse."
Finantsanalüütik ja Astri grupi aktsionär Eve Kirs:
"Presidendiks võiks saada inimene, kes hoolib, kes seisab Eesti rahva eest ja kes oskab Eestit esindada välispoliitiliselt. Tema roll on sisemiste poliitiliste võimude tasakaalustamine, ta peab olema arvamusliider, keda aktsepteerib nii rahvas, täitevvõim, poliitikud kui ka meedia.
Mul on kindlasti oma eelistus, kellele hoian teistest rohkem pöialt. Arvan, et tema tuleks sellele ametikohale siiski midagi ka ära tegema. Ta ei oleks lihtsalt president, vaid annaks oma panuse. Tasub lugeda inimeste elulugusid, see annab vastused."
EfTEN Capitali juht Viljar Arakas:
"Isiklikult on mul kaks eelistust. Esimene on Siim Kallas ja teine on Allar Jõks. Kahjuks arvan, et kumbki ei saa presidendiks. Laiemas mõttes olen väga esindusdemokraatia pooldaja ja arvan, et rahva käest referendumi korras küsimine ei ole tegelikult õige. Kui võtta näiteks Šveitsis hiljuti toimunud küsitlus kodanike palga kohta, siis tegelikult sellele küsimusele adekvaatselt vastamiseks peab olema väga tugev finantsiline ja sotsiaalmajanduslik taust ning demograafiline mõistmine. Niisiis, ma olen esindusdemokraatia pooldaja, kuid olen seisukohal, et Eestis peaks saama presidenti otse valida. See on üks olukord, mil isikuvalimised on sündmus, mis võiks poliitikategemist ja rahvast ühendada. Täna on presidendi valimine paraku parteidevaheline kokkuleppemenetlus, milles rahval on rõõm olla publikuks.
Samas kui vaadata seda, milliseid presidente on valitud Eestis kehtiva põhiseaduse järgi, siis oleks patt nuriseda. Meil on ikka väga hästi läinud ja järjest on olnud presidente, kes on teinud Eestit suuremaks ja toonud Eestit maailmakaardile."
Pane tähele
Äriplaan 2017
Viljar Arakas, Raul Kirjanen, Thomas Padovani, Hugo Osula, Hannes Lilp, Eve Kirs, Priit Alamäe, Jüri Mõis ja Karli Lambot esinevad Eesti suurimal majanduskonverentsil Äriplaan.
Äriplaan toimub 28. septembril ning sellel esinevad mõjukad ettevõtete omanikud. Äriplaanil esinevad veel kaubandusärimees Jüri Vips, regiooni suurima advokaadibüroo asutaja Aku Sorainen, investor Mikk Talpsepp, majandus- ja taristuminister Kristen Michal ja Eesti Panga juht Ardo Hansson.
Aasta ärimees, Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen:
"Nendest kandidaatidest, kes täna välja on tulnud, on Siim Kallas mulle sümpaatne. Ma ei tea, kas ta on õige presidendikandidaat, võib-olla võiks ta hoopis muud olulist ametit Eestis täita. Aga ma arvan, et meil tegelikult oleks vaja poliitikasse juurde suurema elukogemusega ja majandustaustaga inimesi, kes näeksid suuremat pilti ega laskuks kohe populismi ning loosungitesse. Inimesi, kes katsuks midagi tegema hakata, sest selleks on varsti viimane aeg."
Nortali suuromanik Priit Alamäe:
"Ütlen ausalt, et mul pole personaalset eelistust. Eesti vajab sama head promootorit, kui seda on olnud praegused peaminister ja president. Ja teiselt poolt peaks ta Eesti sees olema see ühendaja, kes suudaks omavahel väga äärmustesse kalduvaid poliitilisi voole rohkem keskpõrandale kokku tuua.
Minu teada on praegu kandidaadi kandidaatideks kümme nime ja sellest täitsa piisab. Ma arvan, et me ei peaks jõudma sinna, kus olid viimased USA presidendivalimised - tules oli vist kokku 20-30 kandidaati.
Investor ja ettevõtja Jüri Mõis:
"Peaks olema teenekas inimene. Mulle tundub, et Jõksi-tüüpi presidendikandidaadid on kaalult liiga kerged, kuigi ega see ülemäära tähtis ka pole. Lihtsalt kui mõelda, et Lennart Meri tegi presidendiameti suureks ...
Kuna valitsuses pole kedagi, kelle mõtteviis ja teod minu maailmavaatega ühtiks, siis äkki tuleks presidendiks keegi tõsine majandusinimene, kes teeks "poistele" järeleaitamistunde majanduse vallas. Aga noh, see ei ole ka samas mul päris kohane mõtteviis. Seega, kui mina täna peaks kedagi nimetama, siis oleks minu kandidaat Siim Kallas."
ACE Logistics Groupi aktsionär Karli Lambot:
"Vaatame neid inimesi, kaalume ja igaühe juures leiame mõned vead. Peaksime hindama sellest seisukohast, kuidas see inimene riigile mõjub, ja mitte lähtuma isiklikust seisukohast. Minu selge eelistus on Allar Jõks, hoolimata tema pisikestest hädadest ja vigadest. Ta on sõltumatu, julge ja selgelt intelligentne ja haritud inimene. Tal on kõik eeldused, et väga hästi hakkama saada, ja ta suudab kohalikele yuppie-jumalatele ka vastu astuda."
Äripäeva TOP 100 võitnud AdCashi suuromanik Thomas Padovani:
"Eestlased panevad sellele väga palju rõhku, nii nagu ka meie Prantsusmaal. Pean ütlema, et IT-meelne president Toomas Hendrik Ilves on teinud väga huvitavat ja tõhusat kommunikatsiooni senimaani. Seda tulemust on näha ja ma loodan, et tulevane president hoiab seda IT-suunda ja start-up’ide teadmiste varamut kõrgel, sest see annab eestlastele ja start-up’idele nagu AdCash väga palju rahvusvahelisi võimalusi. Kui president räägib meedias start-up’idest, siis see on kasulik välismaalaste värbamiseks ja annab kuvandi, et kõik koos arendame IT-kultuuri Eestis."
Autor: Marili Niidumaa, Äripäeva konverentsid
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vandeadvokaat Allar Jõks pihib, missuguseid tunded valdasid teda presidendikampaania ajal ja miks see tundus nagu peadpidi hakklihamasinas olemine.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.