Ebavõrdsuse kasv ja ühiskonna polariseerumine on lähikümnendil olulisimad tegurid, mis maailma arenguid mõjutavad, olles juba andnud oma osa brittide otsusesse Euroopa Liidust lahkuda ning tuues USA presidendivalimistel edu Donald Trumpile.
Nii nendib Maailma Majandusfoorum (WEF) värskes
ülevaates globaalsetest riskidest, mida hakkavad tuleval nädalal arutama Davosi kogunevad maailma majandus- ja äriliidrid.
Raporti aluseks on 750 eksperdi hinnangud riskidele alates deflatsioonist ja mullistustest erinevate varaklasside hindades terrorirünnakute ja looduskatastroofideni välja. Samuti toodi esile hulk trende - rahvastiku vananemine, kliimamuutused,
ebavõrdsuse kasv, mis kõik neid riske võimendavad, vahendas agentuur Bloomberg.
Riskid reastati mõjukuse ja tõenäosuse järgi. Kui massihävitusrelva kasutamine liigitati suurima mõjuga riskiks, hinnati selle tõenäosus madalaks. Teisel kohal olid äärmuslikud ilmastikutingimused, mis hinnati ühtlasi väga tõenäoliseks riskiks. Järgmised neli suuremat riski olid suureulatuslik sundmigratsioon, suured looduskatastroofid, suured terrorirünnakud ja suur andmevargus.
Raport märgib, et üha enam hakkab süvenev ebavõrdsus poliitikale negatiivset mõju avaldama. Sel põhjusel tuleb senisest rohkem tähelepanu pöörata sissetulekute ebakindlusele, mis ilmestab järjest enamate inimeste igapäevast elu.
„Jätkuv aeglane majanduskasv koos kõrge võlakoormaga ja demograafiliste muutustega loob soodsa pinnase finantskriisidele ja ebavõrduse kasvuks,“ kirjutas raporti eessõnas WEFi asutaja Klaus Schwab. „Laialt levinud korruptsioon, väga lühike ettevaade ning kasvu viljade ebavõrdne jagunemine sunnivad mõtlema, et kapitalistlik majandusmudel ei vasta inimeste vajadustele.“
Jõukaima 1% osa tuludest
Aastal 1980
USA 10,0%
Hiina 5,6%
Aastal 2015
USA 22,0%
Hiina 11,4%
Allikas: Bloomberg
See osa tulust, mille saab ühiskonna jõukaim 1%, on kasvanud reas riikides nagu USA, Kanada, Suurbritannia. Keskpankade rahatrükk on jõukaid veelgi rikkamaks teinud, tõstes finantsvarade väärtust.
„Majanduslik ebavõrdsus koos poliitika polariseerumisega ähvardab globaalseid riske võimendada, killustades ühiskondlikku solidaarsust, millel tugineb meie majandusliku ja poliitilise süsteemi stabiilsus,“ hoiatab raport. Autorid osutavad ka globaalse koostöö vähikäigule – Venemaa ja Lõuna-Aafrika loobusid läinud aastal koostööst Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga ning Hiina ei nõustunud rahvusvahelise tribunali otsusega, mis puudutas vaidlusalust piirkonda Lõuna-Hiina meres.
Ettevõtete jaoks on suurim risk kasvav küberrünnakute oht.
WEF kutsus üles välja töötama uusi poliitilisi lahendusi, mis aitaks enamatel inimestel tehnoloogia arengust võita. Ilma kohase juhtimise ja töötajate ümberõpetamiseta hävitab tehnoloogia areng rohkem töökohti kui neid juurde loob. See on soodne pinnas populismile.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.