Aprilli alguses liigub lõviosa advokaadibüroo Glimstedt advokaatidest ja juristidest PwC Legal Eesti büroo alla, tõstes viimase kohalike suurimate advokaadibüroode ja ärinõustajate nimistusse.
- “Võin öelda, et meie veregrupp on täiesti sama,” ütles PwC Legal Balticsi juht Karl J. Paadam (vasakul) tulevaste partnerite Indrek Leppiku ja Priit Läti kohta. Foto: Andres Haabu
Advokaadibüroo PricewaterhouseCoopers Legal Balticsi juhi Karl J. Paadami sõnul jõuti käte löömiseni Glimstedti partnerite Indrek Leppiku ja Priit Lätiga sarnase strateegilise mõtlemise tulemusel. “Mõte tekkis mõlemal poolel samal ajal. Meie kaks bürood täiendavad teineteist kompetentsilt väga hästi. Äriliselt on see meile perfect match (ideaalne klapp – toim),” arvas Paadam, viidates, et Leppik ja Lätt täidavad seni tühjad kohad PwC pusles. “Indrekul ja Priidul on lai kogemuspagas kohtuvaidlustes, intellektuaalomandi, riigihangete ja maksuküsimustes – kõik, mis meil siiamaani praktiliselt puudus,” selgitas Paadam.
Mõlemad on seni olnud, Paadamit tsiteerides, keskmise suurusega bürood – PwC mullune käive oli 1,4 miljonit eurot ning Glimstedti oma 1,2. “Kui advokaadibüroo saavutab teatava kriitilise massi, ongi neil mõistlik ühineda – saame teenindada kliente kõigis valdkodades. Kehv on saata tööd majast välja,” tõdes ta.
Paadam on nõus, et ametlikult 3. aprillil toimuv liitumine on suur hüpe – PwC personal ning eeldatav käive kahekordistuvad. Kui ettevõtete kultuur ning ideed poleks nii hästi kattunud, ei oleks Paadami kinnitusel end maast lahti tõugatud. “Võin öelda, et meie veregrupp on täiesti sama,” illustreeris ta kuid kestnud läbirääkimiste ja üksteise testimise tulemusi.
Nüüd on Paadami sõnul detailne plaan uute tiimide ettevõttega liitmiseks välja töötatud. “Riske muidugi on. Kuigi enamik ühinemisi ei lähe statistika järgi kaugeltki nii hästi, kui planeeritakse, anname endast 110%, et oma ühinemine hästi ellu viia,” lubas Paadam.
Pilk horisondi taga
Näiteks kui keegi tahab asutada ühingut Brasiilias – lihtne küsimus ja vastus. Mismoodi aga makstakse seal makse, mismoodi loetakse raamatupidamisarvestust, on juba teine asi.
Karl J. Paadam,
PwC Legal Baltici juht
“PwC Legal on esimene tõeliselt globaalne advokaadibüroo, mis Eestisse asutati. See on oluline, kuna ettevõtetel, näiteks meie edukatel idufirmadel nagu Transferwise, Testlio, Adcash, Pipedrive jne, tekib laienemisel igasuguseid küsimusi – kuidas asutada mõnes riigis osaühing, kuidas sõlmida töö- ja kauplemislepinguid jne,” illustreeris Paadam, kelle sõnul tulebki sellisel juhul mängu PwC ja partnerite võrgustik. “Saan iga päev klientidelt meile, et neil on vaja äri teha eksootilistes riikides, näiteks Namiibias või Mosambiigis. Meie oleme ainuke büroo, kelle kaudu saab seda Eestis teha,” rääkis ta.
Teine oluline tahk PwC-le ei ole pelgalt juura, rõhutab Paadam. “Näiteks kui keegi tahab asutada ühingut Brasiilias – lihtne küsimus ja vastus. Mismoodi aga makstakse seal makse, loetakse raamatupidamisarvestust, on juba teine asi. Meie saame suunata läbi oma võrgustiku inimeste juurde, kes seda teavad,” sõnas ta.
Kui advokaat teeb koostööd maksukonsultantide ja ärinõustajatega, siis täieneb ka tema teadmistelaegas. “Kuigi PwC Legal ei saa nõustada rohkem kui ainult juriidikas, on meie arusaam sellest, mismoodi ärimaailm töötab, palju laiem. See on tohutu lisaväärtus,” arvas Paadam.
PwC Eesti ainuomanik on praegu Paadam. “Hakkame koos Viljar Kähari (PwC partner – toim), Priit Läti ja Indrek Leppikuga partneritena büroo tööd juhtima. Neist saavad juhatuse liikmed ning kindlasti saavad nad ka õiguse osale ettevõtte kasumist. Kuna kõik ei ole veel jõustunud, on täpsemalt sellest vara rääkida,” vastas Paadam küsimusele, milliseks kujuneb ettevõtte omanikering.
Glimstedti osalused lahtised
Glimstedti partneri Priit Läti sõnul on veel see, kuidas ja milliseks kujuneb Glimstedti omanikering pärast tema ja Indrek Leppiku liitumist PwC Legaliga, lahtine. Praegu kuulub mõlemale ettevõttest veerand. Sama suur osalus on ka Marko Tiimanil ja Leho Pihkval. “Kuu jooksul lepime selles kokku,” sõnas Lätt, kelle sõnul veel miski kindel ei ole. Tema aga usub, et Glimstedt jääb iseseisvana Eesti turul edasi tegutsema.
Küsimusele, miks vaid osa büroost PwC Legaliga liitub, vastas Lätt, et peamine eesmärk oligi vältida dubleerimist. “Minu ja Indrek Leppiku valdkonnad on kohtuvaidlused, riigihanked, intellektuaalne omand ja maksuvaidlused. Nendega me täiendame PwC valdkondi, milleks on pangandus, finants, tehingud ja ärilepingud. Teatavaid kattuvusi oli, mistõttu nendes osades inimesed kaasa ei tule,” tõdes ta.
#kommentaar#
See ei pruugi viimaseks jääda
Selge on see, et turg konsolideerub. Kõik hakkas pihta, kui 2015. aastal ühinesid Borenius ja Cobalt Baltikumi suurimaks advokaadibürooks. Eks turg ühtpidi tingib vajaduse konsolideeruda. Turg vajab kas väikseid butiikbüroosid, mis on tugevad ühes või paaris valdkonnas või suuremat bürood, mille ressursid on laiemad ning advokaadid saavad spetsialiseeruda kitsamalt – selleks, et osutada klientidele nii-öelda täisteenust.
Ühtpidi võis ühinemist eeldada ning usun, et see ei pruugi ka viimaseks suuremaks liitumiseks jääda. Väike büroo ei ole lihtsalt võimeline täisteenust pakkuma – seadusandlus muutub üha keerukamaks ja spetsiifilisemaks. Paratamatu on see, et iga advokaat ei saa olla spetsialist igas valdkonnas.
PwCd on turul näha olnud. Just audiitorbüroode hulgast, kes on endale juurde kasvatanud advokaadibürood. Neist on PwC Legal minu arvates kõige paremini hakkama saanud. Nad on kasvanud ning arenenud ning neid ei saa alahinnata.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.