Pärast piredat kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga ja G20 riikide rahandusministrite kohtumist, kus lõppkommünikeest visati USA survel välja protektsionismi taunimine, kutsus Saksamaa kantsler Angela Merkel koos Jaapani peaministri Shinzo Abega ühiselt vabakaubanduse kaitseks välja astuma.
- Angela Merkel ja Shinzo Abe Hannoveri messil Foto: Scanpix/Reuters
Vaid napid 48 tundi pärast seda, kui
Merkel ja USA president
Donald Trump oma esimesel kohtumisel Valges Majas majanduspoliitikas oma erimeelsusi arutasid, kutsus Merkel üles kiiresti lõpule viima 2013. aastal alanud vabakaubanduskõnelusi
Euroopa Liidu ja
Jaapani vahel, vahendas agentuur Bloomberg. Saksamaa on valmis olema nende kõneluste mootor, ütles Merkel.
Merkel toetab ka vabakaubanduslepingut Euroopa Liidu ja Mercosuri ehk Lõuna-Ameerika riikide vahel ning vahetult enne visiiti Valgesse Majja kinnitas Merkel telefonivestluses
Hiina presidendi Xi Jinpingiga mõlema riigi jätkuvat toetust avatud turgudele.
„Loomulikult tahame, et kaubandussuhted oleksid õiglased,“ ütles Merkel pühapäeva õhtul Hannoveris peetud kõnes. „Kuid me ei taha püstitada uusi barjääre.“
„Ajal, mil meil tuleb paljudega võidelda vabakaubanduse, avatud piiride ja demokraatlike väärtuste üle, on hea märk, et Saksamaa ja Jaapan selle üle ei võitle,“ ütles Saksamaal visiidil viibiv Jaapani peaminister, lisades, et Jaapan tahab koos Saksamaaga võidelda avatud kaubandussüsteemi säilimise eest.
Veajooned maha märgitud
Vabakaubanduse toetamisest ja kaitsekulutustest on kujunemas esimesed välja joonistuvad erimeelsused USA uue administratsiooni ja Saksamaa vahel. Nädalavahetusel säutsus Trump Twitteris, et Saksamaa võlgneb NATO-le oma riigi kaitse eest väga suuri summasid.
Ühisel pressikonverentsil Angela Merkeliga ütles Trump, et
USAd on koheldud väga väga ebaausalt ning et Saksamaa läbirääkijad on oma USA vastased üle trumbanud. Mille peale Merkel selgitas, et Saksamaa ja teiste liikmesriikide eest peab kaubanduskõnelusi Euroopa Liit.
Saksamaa ja Jaapani ühtsuse demonstratsioon nädalavahetusel joonib omakorda alla G20 riikide rahandusministrite äsja lõppenud kohtumisel kaubanduspoliitika teemal valitsenud erimeelsused.
Ministrid lahkusid Saksamaalt Baden-Badenist ilma, et oleksid uuendanud kohtumise lõppdeklaratsioonis lubadust protektsionismist hoiduda.
„Sõnad, et G20 riigid tahavad protektsionismist hoiduda, ei tähenda tingimata, et see nii on – protektsionism on kasvanud hoolimata retoorikast,“ ütles Bloombergile UBSi varahalduse globaalse turu peaökonomist Paul Donovan. „Rõhutatud muutus toonis kinnitab aga seda, et
kaubanduse alal kavatseb Trump vähemalt mingi osa oma kampaania lubadustest teoks teha."
„Mul on kahju, et meie kõnelused ei lõppenud rahuldaval moel,“ ütles Prantsusmaa rahandusminister Michel Sapin. Hiljem pressikonverentsil ütles ta, et G20 riikide vahel ei olnud erimeelsusi. Erimeelsused olid ühe riigi ja kõigi ülejäänute vahel.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.