Paljude riskikapitalistide lemmikvaldkonnaks on kujunenud regeneratiivne meditsiin.
- Riskikapital voolab meditsiini Foto: PantherMedia/Scanpix
Goldman Sachsi avaldatud raportis seisab, et võrreldes aastaga 2011 on investeeringud regeneratiivsesse meditsiini suurenenud märgatavalt. Kui toona jäi investeeringute maht 296 miljoni dollari juurde, siis möödunud aasta lõpuks oli see jõudnud juba 807 miljonini. Võrreldes 2015. aastaga kasvas see 34% võrra.
Sellest lähtuvalt järeldab Goldman Sachs, et regeneratiivsel meditsiinil tasub pilku peal hoida, kuna riskikapital kipub just sinna voolama.
Mida Goldman aga regeneratiivseks meditsiiniks nimetab? Kõige selle tulemusena peaks inimene hakkama tulevikus kauem ning õnnelikult elama. See omakorda eeldab, et raha panustatakse meditsiinivaldkondadesse, mis tegelevad näiteks sellega, et laboris kasvatatakse uus organ. Või pannakse inimkeha selliselt tööle, et ta kasvatab puuduoleva osa endale ise tagasi. Lihtsaim näide oleks siinkohal ilmselt hammas. Ehk siis tulevikus saaks inimene olla nagu hai: nood vahetavad hambaid iga umbes kolme nädala tagant.
Kes said raha?
Goldman Sachs avaldas mõnede ettevõtete nimed, kes rahastust on saanud. Biotehnoloogia startup Samumed sai näiteks 12 miljardit dollarit. Idufirma eesmärk on välja tulla lahendustega, kuidas inimesed saaksid näiteks haige liigese asemele uue ja terve kasvatada või hoopis kuidas viga saanud nahk täielikult taastuks.
Unity Biotechnology on aga südameasjaks võtnud võitluse vananemise vastu. Business Insider kirjutas möödunud aasta sügisel, et ettevõte sai 116 miljonit dollarit rahastust ning selle raha toel tuleb ettevõte välja tehnoloogiaga, mille eesmärk on mõjutada neid tüvirakke, mis reguleerivad vananemisega seotud vaegusi nagu kuulmise ja nägemise halvenemine. See pakuks leevendust ka neile inimestele, keda ohustavad pärilikud haigused, kuna geenidefekt liigub edasi põlvest põlve. Olgu mainitud, et ettevõttesse on investeerinud ka näiteks Amazoni asutaja Jeff Bezos.
BlueRock Therapeutics on saanud aga 225 miljonit dollarit ning on lubanud muuhulgas välja töötada ka ravimi Parkinsoni tõve vastu. “Need ettevõtted, kuhu on kaasatud teadlased ning millel on uudne platvorm, saavad ilmselt kõige rohkem rahastust,” kirjutavad Goldman Sachsi analüütikud.
Astellas Institute for Regenerative Medicine’i teaduse juht Robert Lanza märkis intervjuus Business Insiderile, et kui mõni neist ettevõtetest oma tegevusega täppi paneb, muudab see miljonite inimeste elu.
Siiski leiab Goldman, et väga optimistlik nende ettevõtete osas olla ei tasu. Lisaks sellele, et raha võib tuulde lennata ning algselt uhketest plaanidest midagi välja ei tule, ei tasu unustada ka seda, et meditsiinilised uuringud on suuresti ka eetilist laadi. Eriti kui uuringusse tuleb kaasata inimesi ning nende peal eksperimenteerida.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.