Tom Corley toob välja kolm peamist põhjust, kuidas rikaste ja vaeste suhtumine rahasse erineb, vahendab CNBC.
Corley kaasas küsitlusse 233 rikast ning 128 tagasihoidliku sissetulekuga inimest. Viimaste hulka kuuluvad need, kelle aastane sissetulek jääb alla 35 000 dollari ehk on umbes 2900 dollarit kuus. Võrdluseks: USAs jääb keskmine palk umbes 4000 dollari juurde. Lisaks tasub märkida, et enamik rikkasse kontingenti kuulujatest on oma rikkuse ise teeninud.
Corley uuringu eesmärk oli mõista, kui erinev on rahasse suhtumine rikastel ja vaestel inimestel. Ta oli ühtlasi ka hiljuti ilmunud raamatu “Rich Habits, Poor Habits” kaasautor.
Corley kirjutab, et saab oma uuringu põhjal tuua välja kolm erinevust, mis rikkaid ja vaesemaid eristavad ning annab kolm soovitust, mida igaüks võiks üle võtta inimestelt, kes on rikkaks saanud tänu oma pingutustele.
Pane kirja oma rahaeesmärgid ning vaata seda nimekirja iga päev. Corley uuringust selgus, et 80% rikaste kontingenti kuulujatest on väga eesmärgikindlad. Lisaks pikaajalistele eesmärkidele on neil ka palju lühiajalisi eesmärke, mille poole nad usinalt püüdlevad. Corley soovitab panna endale nähtavasse kohta kirja, missuguse rahaeesmärgi sa oled endale seadnud. Kirjuta näiteks: "Sel aastal panen reisi jaoks kõrvale 1200 eurot. Selle tarbeks panen igal kuul oma nii-öelda reisifondi (vähemalt) 100 eurot." Kui sa oma kirjapandut iga päev vaatad ja meelde tuletad, aitab see sul Corley sõnul eesmärki suurema tõenäosusega saavutada.
Järgi 24 tunni reeglit. Emotsiooniostud on paljude inimeste suur probleem. Corley sõnul on oluline õppida oma hetkesoovidele mitte alluma ning selle jaoks on kõige lihtsam järgida 24 tunni reeglit. Corley märgib, et iga asja ostmist on kasulik vähemalt 24 tundi edasi lükata. Kui näed poes midagi toredat, näiteks ilusaid kingi või käekotti, ära osta seda isegi siis, kui sul on selle jaoks piisavalt raha. Mine koju ning kui sul järgmisel päeval ka see asi veel meeles on ja tunned, et sa tõesti vajad seda, mine ja osta see ära. Sealjuures on eriti kasulik, kui järgid Corley esimest soovitust ja oled kodus oma finantseesmärgid üle vaadanud. Ehk kaob sul sootuks tahtmine seda asja osta.
Säästa 20% sissetulekust. See soovitus pole ilmselt eelarvestrateegiatega kursis olijaile eriti uudne. Corley väidab aga oma uurimuse baasil, et rikkad inimesed on ka suured säästjad ning panevad vähemalt 20% oma palgast kõrvale. See omakorda läheb hästi kokku traditsioonilise eelarveskeemiga 50-30-20, kus 50% kogusissetulekust peaks katma eluaseme- ja transpordikulud ning toidu, 30% sissetulekust kuluks meelelahutusele (teater, kino, aga ka sport, spaakülastused, riided jne) ning 20% peaks minema säästudeks. Sealjuures soovitab Corley teha igaühel internetipangas püsikorraldus, mis iga kuu su arvelt kindla summa ehk siis viiendiku sissetulekust maha võtab ning selle hoiusesse paneb.
Kõige olulisema soovitusena rõhutab Corley aga, et rikkuse ehitamine on väga pikk ja raske protsess. “80% mu uuringusse kaasatud rikastest ei saanud rikkaks enne 50. eluaastat,” ütles ta. “Rikkaks saamine võtab väga kaua aega,” lisas Corley.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.